فناوری STARVIS سونی برای سنسور های CMOS

توضیحات نظرات (0)
برند STARVIS شرکت سونی ارزشی نوین را در زمینه حساسیت دوربین های مداربسته ارائه می کند که مهم ترین مشخصه برای دوربین های نظارتی در نظر گرفته می شود. فناوری STARVIS حساسیت سنسور های تصویری CMOS دارای ترانزیستور پشتی (Back-illuminated) را برای دوربین های نظارتی افزایش می دهد. STARVIS با افزایش میزان حساسیت نه تنها در حوزه های نوری مرئی بلکه در حوزه های نوری نزدیک به نور مادون قرمز که اغلب به وسیله دوربین های امنیتی مورد استفاده قرار می گیرند، بهره وری بکارگیری در بازه گسترده ای از طول موج ها را افزایش می دهد. بدین ترتیب، STARVIS به حساسیت 2000 mV یا بیشتر در سایز پیکسل دست پیدا می کند و حساسیتی دوبرابر یا بیشتر از حساسیت سنسور تصویری CCD موجود ( EXview HAD CCD II) را به دست می دهد (شکل 1).
 
شکل.1
 
دوربین های امنیتی در روشنایی با نور مرئی کم و همچنین نور نزدیک به مادون قرمز دارند که برای محیط های کاملا تاریک و عملکرد روز و شب بسیار مهم تلقی می شود. STARVIS با به کار گیری ساختار Back-illuminated حساسیت به نور مرئی را بالا می برد و همچنین با اعمال این فناوری که حساسیت به نور نزدیک به مادون قرمز را افزایش می دهد، حساسیت به نور مرئی را بیشتر می کند. IMX290LQR که تولید انبوه آن از ماه ژوئن سال 2015 آغاز شده است در مقایسه با محصولات موجود که دارای سایز پیکسل یکسان هستند با حساسیت بیشتر نسبت به نور نزدیک به مادون قرمز که از ساختار front-illuminated استفاده می کنند، حساسیتی دوبرابر یا بیشتر در محیط نور مرئی و حساسیتی سه برابر یا بیشتر را در محیط دارای نور نزدیک به مادون قرمز (850 nm) ارائه می دهد (شکل 2).
 
شکل. 2
 
 
دوربین های امنیتی معمولا برای تصویر برداری از صحنه های کاملا تاریک به کار برده می شوند، بنابراین در بسیاری از موارد با دیافراگم های کاملا باز مورد استفاده قرار می گیرند. هنگامی که دیافراگم لنز کاملا باز باشد، زاویه نور ناشی از رویداد مورد تصویر برداری افزایش پیدا می کند. از این رو، هنگام استفاده از ساختار front-illuminated ، لایه سیم کشی میان لنز on-chip بر روی سطح جلویی سنسور تصویری CMOS و فوتودیودی که تبدیل فوتو الکتریک را انجام می دهد، قسمتی از نور ساتعه از رویداد را مسدود می نماید که عاملی برای کاهش حساسیت است. در مقابل، ساختار back-illuminated  که فناوری STARVIS از آن استفاده می کند، فاقد لایه سیم کشی که نور ساتعه از رخداد را ذر بالای فوتودیود را مسدود می کند است و بدبن دلیل بهره وری استفاده از نور را به صورت بسیار قابل توجهی افزایش می دهد.
 

شکل. 3
 
شکل 3 نمونه ای از رابطه میان مقدار دیافراگم لنز (عدد F) و حساسیت نسبی برای ساختار های back-illuminated و front-illuminated را نشان می دهد. از لحاظ کلی، این گونه پنداشته می شود که هر بار که عدد F یک گام کاهش داده می شود و دیافراگم لنز بازتر می شود، کمیت نور ساتعه از یک رخداد دوبرابر می شود. هنگام استفاده از ساختار front-illuminated، اثر لایه سیم کشی ذکر شده  به این معنا است که با حتی کاهش عدد F افزایش کافی در میزان حساسیت بدست نمی آید. با این وجود شکل 3 نشان می دهد که ساختار back-illuminated که در فناوری STARVIS مورد استفاده قرار گرفته است، حتی اگر عدد F پایین باشد حساسیت را به مقداری نزدیک به عدد های به دست آمده در به طور تئوری افزایش می دهد.

 

منبع: www.sony.net/starvis

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: فناوری STARVIS سونی برای سنسور های CMOS, شرکت سونی, دوربین های مداربسته, دوربین های نظارتی, Back-illuminated, , front-illuminated, سنسور های تصویری CMOS
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016