مصاحبه با مارتین گرن، مخترع دوربین شبکه

توضیحات نظرات (0)
در سپتانبر سال 1996 کمپانی Axis Communications، اولین دوربین مداربسته شبکه جهان را در یک نمایشگاه در ایالات متحده آمریکا رو نمایی نمود. پس از آن نیز در سال 2011 در نمایشگاه ASIS و در شهر ارلاندو کمپانی اکسیس از فرصت استفاده نمود و پانزدهمین سالگرد اختراع اولین دوربین تحت شبکه را همراه با حضار جشن گرفت. پیش از این جشن مجله SDM (Security Distributing and Marketing)  شانس انجام مصاحبه با "Martin Gren" مخترع دوربین شبکه و یکی از پایه گذاران کمپانی Axis Communications همراه با Mikael Karlsson  و Keith Bloodworth در سال 1984 را داشت. در این مصاحبه "مارتیم گرن" برخی از جزئیات مرتبط با مسیر منتهی به تولید اولین دوربین شبکه را که کمتر نقل شده است با او به اشتراک گذاشت.
 
 

مجله SDM: چه چیز باعث شد تا تصمیم به آغاز کار بر روی دوربین شبکه را بگیرید؟

Gren: هنگامی که شرکت اکسیس در اواسط دهه 80 پایه گذاری شد، تخصص ما چاپگر های IBM بود. هنگامی که تجارت  ابر رایانه ها روبه رکود رفت، متوجه شدیم که شرکت کوچک ما نمی تواند برای مدتی بسیار طولانی تنها متکی به یک فناوری باشد. بنابراین درحالی که تجارت سرور های چاپگر به مدت بیش از 10 سال به خوبی پیش می رفت اکسیس تبدیل به یکی از کسب و کار های کاوشگر جدید برای محصولاتی شد که شعار آنها "هوشمند تر ساختن شبکه ها" بود. در این فضای فناوری گسترده ما محصولاتی مانند سرور های چاپگر TCP/IP و ذخیره سازی اپتیکال تحت شبکه  که در آن زمان Fredrik Nilsson مدیر کل فعلی North American دفترچه های راهنمای آن را می نوشت، راه اندازی نمودیم. در اوایل دهه 90 در مسافرتی به توکیو با یک مشتری آشنا شدم که تعدای دوربین آنالوگ غیر قابل فروش را اختراع کرده بود و از ما پرسید آیا ممکن است به این دوربین ها قابلیت شبکه اضافه نمود. به نظرم ایده جالبی بود ( که امروزه نیز مسئله ای رایج است). همزمان یکی از مهندسین ما به نام Carl-Axel Alm ( که هنوز هم با ما در شرکت اکسیس کار می کند) در حال کار بر روی  یک سیستم کنفرانس ویدئویی تحت شبکه بود. هنگامی که من از توکیو بازگشتم و متوجه کاری که او انجام می داد شدم به او گفتم: "بهتر است کاربرد این دستگاه به عنوان سیستم کنفرانس ویدئویی را تغییر دهیم. من برای بازار این وسیله ارزش زیادی قائل نیستم و این مناسب رویه اکسیس برای تجارت نیست. اما سخت افزار مورد استفاده در این دستگاه برای تولید یک دوربین تحت شبکه عالی است. پس بهتر است در عوض این کار را انجام دهیم". همگی بر سر این موضوع به توافق رسیدیم و بعد ها در سال 1996 اولین دوربین تحت شبکه دنیا راه اندازی شد.

 

مجلهSDM  : در حاشیه این مسیر، از شکل گرفتن اولین ایده تا تولید محصول نهایی، چه اتفاق خاصی هنوز در ذهنتان باقی مانده است؟

Gren: ما ایده اولین دوربین تحت شبکه را درست قبل از رواج یافتن فناوری "دات کام" و قبل از اینکه کسی به جز مهندسان شبکه چیزی در مورد "World Wide Web" بداند، در اختیار داشتیم. به لطف رویکرد خلاقانه مان، اکسیس خیلی زود در سال 1988 مجهز به پست الکترونیکی اینترنتی شد. بنابراین هنگامی که ما اولین مدل های دوربین تخت شبکه را تولید کردیم کارمان براساس استاندارد های نیمه سازگار گوناگون انجام می شد. و نصب آن بر روی رایانه های شخصی (پیش از به بازار آمدن ویندوز95 ( مثل یک کابوس بود. پس از چندین آزمایش بر روی ایجاد نرم افزار درایور، در نهایت ایده استفاده از یک مرورگر به عنوان ابزار مشاهده تصویر دوربین به ذهنمان رسید. این درک فورا جهت کاری ما را تغییر داد و ما را به سوی ساخت یک سرور تحت وب با تصاویر زنده برای دوربین سوق داد که تا حد زیادی تحت تاثیر دوربین قهوه جوش MIT Trojan Room”" (که الهام بخش تولید اولین وب کم در جهان است) بود. با نگاهی به دوربین شبکه اولیه متوجه می شویم که چیز های بسیاری از آن شبیه به دوربین های فعلی است. دوربین امروزی هنوز یک وب سرور و دارای GUI (Graphical User Interface) است. ما همچنین یک API (Application Programmimg Interface) را نیز در اختیار داشتیم که بعدا به عنوان VAPIX 1.0 نام گرفت و یک اینترفیس مبتنی بر HTTP با کاربردی آسان بود. 

 

مجله SDM: آیا در این میان مواقعی هم بود که فکر کنید کارتان به موفقیت نخواهد رسید؟ 

Gren: دقیقا قبل از بوجود آمدن ایده استفاده از مرورگر برای برقرار کردن ارتباط با دوربین، نزدیک بود کار را رها را کنیم. نوشتن یک درایور تصویر به صورتی که به پلت فرم وابسته نباشد تقریبا غیر ممکن بود. ما امید خود برای به کار انداختن اولین واحد این سیستم را کاملا از دست داده بودیم. اما روزی که تصمیم به استفاده از یک مرورگر گرفتیم همه ایده ها سرجای خود قرار گرفتند و واقعا خوشحال شدیم.

 

مجله  SDM: اختراع نهایی و کامل شده را چگونه نام گذاری کردید؟

Gren : ما بحث ها و گفتگو های بسیار طولانی بر سر نام گذاری این اختراع داشتیم. دوربین شبکه چیزی بود که ما همگی بر سر آن توافق داشتیم اما در بین خودمان قصد داشتیم یک اسم انتخاب کنیم نه یک عدد. پس از گفتگو  های بسیار در درون مجموعه سرانجام نام Neteye به ذهنمان خطور کرد. اما بزودی دریافتیم که ثبت یک علامت تجاری دوم گران قیمت است و بنابراین پس از مدتی تصمیم گرفتیم نام آن را صرفا AXIS 200 بگذاریم. باعث خوشحالی من است که بگویم نام Neteye هنوز در درون مجموعه وجود دارد و بخشی از فرهنگ ما در اکسیس است.

 

مجله SDM: آیا چیز دیگری را نیز پیش از آن اختراع کرده بودید؟
 
Gren: ما دسته بندی خاصی مانند آن چه در مورد دوربین شبکه و ویدئو انکودر ها انجام دادیم ابداع نکرده ایم. اما محصولات بسیاری را به صورت ابزار هایی کاملا جدید و متفاوت بهینه سازی کردیم از جمله سرور های چاپی که چندین پروتکل را پشتیبانی می کنند و سرورهای شبکه اپتیکال که دارای هارد دیسک های از پیش تعبیه شده هستند. ما در واقع یکی از اولین شرکت ها در جهان هستیم که دخیره ساز های متصل به شبکه یا NAS را در سیستم هایمان جای گذاری کردیم اما این 10 سال قبل از زمانی بود که این فناوری به طور کاربردی مفید و قابل استفاده باشد. بنابراین اگر ما دوربین شبکه را اختراع نمی کردیم احتمالا یک کمپانی ذخیره سازی شبکه بودیم!
 
 
 
مجلهSDM : انتظارات اولیه شما در مورد دوربین شبکه چه بود؟ آیا انتظار داشتید دوربین شبکه چیزی که امروز است باشد؟ 
 
Gren: خب، هم بله هم خیر. موفقیت مرورگر وب بازی را تغییر داد و ما می دانستیم که  مسیر مهم تری هستیم. در آن زمان نیز، هدف از دوربین اولیه جذابیت آن از لحاظ وب بود. ما به نمایشگاه های بسیاری  در بازار های مختلف رفتیم و حتی دوربینی را دیدیم که صد در صد آنالوگ بود و بر پایه یک استاندارد 50 ساله ساخته شده بود. درست مانند بسیاری از فعالان در حیطه "دات-کام"   در آن زمان ما با خود گفتیم اگر بتوانیم سیستم های دوربین مداربسته مبتنی بر شبکه تولید کنیم و قابلیت های کنترل و نظارت از راه دور نیز به آن اضافه کنیم، می توانیم این روش موجود را در طی چند سال تغییر دهیم. در آن زمان در توضیحاتم به هیئت مدیره کمپانی اکسیس گفتم این یک فرصت شگفت انگیز است. هیئت مدیره در پاسخ گفت اگر تا تاریخ مشخصی 5 هزار عدد از این محصول را به فروش برسد، آن را تبدیل به یکی از بخش های ثابت تجارت کمپانی خواهیم نمود." ما بیش از 10 هزار عدد از این محصول را فروختیم. سپس تصمیم گرفتیم با چیپ های ASIC کار کنیم و راه خود را برای تبدیل به یک شرکت تصاویر شبکه ای آغاز کردیم.
 
 
 
مجله SDM: این رویه از اولین گام اختراع این دوربین تا تولید دوربین های شبکه کامل شده و قابل فروش چقدر طول کشید؟  
 
Gren: رویه هم رفته 3 سال طول کشید. در ابتدا ایده سیستم ویدئو کنفرانس و سپس نگرانی پیدا نکردن یک پلت فرم رایج و سازگار برای پیاده سازی آن وجود داشت. و در انتها فرایند پرسش و پاسخ راه اندازی این محصولات را شش ماه به تاخیر انداخت. ما در بهار سال 1996 یک نمونه اولیه از این محصول را برای نمایش در CEbit آلمان در اختیار داشتیم اما تصمیم گرفتیم تا آماده شدن آن به طور کامل از عرضه این محصول خودداری کنیم که بالاخره در N+I آتلانتا در سپتامبر همان سال به وقوع پیوست. 15 سال بعد آن ما هنوز هم از اعلام تولید یک محصول  تا زمانی که واحد های کاری آن را در در دست نداشته باشیم اجتناب می کنیم.
 
 
 
مجله  SDM: چه اتفاقی برای اولین دوربین تحت شبکه افتاد، آیا هنوز آن را دارید؟
 
Gren: بله، هنوز زنده و سرحال است. من تعدادی از آن ها را در طول این چند سال جمع آوری کردم و بیشترشان هنوز خوب کار می کنند! تنها مشکل این مدل ها باتری شان برای ساعت Real Time است که برای 5 سال طراحی شده بود. هنگام تست چند عدد از دوربین های Neteye اصلی، یکی از آن ها را پیدا کردم که زمانش هنوز در حال کار بود اما با این وجود 4 ساعت عقب مانده بود که با در نظر گرفتن زمان 15 سال و یک باتری که 10 سال اضافه کار کرده است خیلی هم بد نیست!

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: Martin Gren, مارتین گرن, دوربین آی پی, اولین دوربین مداربسته شبکه, دوربین مداربسته شبکه, اکسیس, مصاحبه با مارتین گرن, مخترع دوربین شبکه, دوربین مداربسته, Axis Communications
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016