بهینه سازی دخیره اطلاعات در دستگاه NVR / DVR

توضیحات نظرات (0)
دوربین های مگاپیکسلی انگیزه تازه ای را برای بهینه سازی استفاده و زمان ذخیره سازی دستگاه های NVR و DVR به همراه آورده اند. همچنان که قابلیت ذخیره سازی مورد نیاز 10 برابر بیشتر از استانداردهای گذشته افزایش می یافته است، قیمت هم در کنار آن عامل مهمی است. درک این مطلب که چه امکانات و مقیاس هایی در دسترس هستند برای انتخاب NVR / DVR و طراحی سیستم نظارت تصویری آی پی حائز اهمیت است. توسعه دهندگان سیستم های نظارت تصویری سال هاست مشغول ایجاد راه کار هایی برای بهینه کردن ذخیره سازی بوده اند و بیشتر این راه کار ها از طریق انتخاب سیستم مدیریت تصویر که بر پایه ویژگی های پیشرفته برای نیاز مشتری طراحی شده اند مورد تولید قرار گرفته اند. بهینه سازی ذخیره اطلاعات در بیشتر سیستم های NVR / DVR قابل اجرا است. این گزارش به معرفی 8 کارکرد بهینه سازی ذخیره سازی در دسترس برای سیستم های NVR / DVR رایج می پردازد. همانطور که می دانیم همه سیستم ها این ویژگی ها را در اختیار ندارد اما همگی آن ها حداقل چند عدد از این ویژگی ها را دارا هستند و بهینه سازی ذخیره اطلاعات را برای مشتری فراهم می کنند.
این 8 مورد به شرح زیر است :
 
 
 
 
تجزیه و تحلیل حرکت اولیه
 
با پیشرفت و دقیق شدن تحلیل های تصویری و شناسایی چهره ها و خودروها، این هوشمندی می تواند در کنترل ضبط نیز مورد استفاده قرار گیرد.  این مورد در سه سال آینده یکی از قویترین حوزه های بهینه کردن ذخیره سازی خواهد بود. ذخیره سازی طولانی مدت می تواند جای خود را به ذخیره سازی گزینشی ضبط اشیای مهم از جمله اشخاص، صورت ها و خودروها بدهد. قبلا تکنیک های بهبود ذخیره سازی طولانی مدت کیفیت فریم های کل یک ویدئو را کاهش می داد. اما با استفاده از تحلیل ویدئو، تکنیک بهبود ذخیره سازی هوشمند تر شد چرا که با افزایش احتمال ذخیره سازی کیفیت دخداد ها، حجم کل ذخیره سازی را کاهش می دهد. در حال حاضر دستگاه های 3VR علاوه بر ضبط تصویر این امکان را دارد تا همه صورت های اشخاص موجود در فیلم را ضبط کند و چهره همه افراد (+100000) با کیفیت  4CIF در بانکی با ظرفیت کمتر از 20 گیگا بایت ذخیره می شود. این در واقع یک صدم فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی اطلاعات و مهمترین موضوع برای امنیت مورد نیاز بانک ذخیره سازی تصاویر است. در حقیقت امروز آنچه اهمیت دارد صورت اشخاص است که در این سیستم با کیفیت بهتری ضبط می شود و دیگر بخشهای تصاویرها با همان کیفیت قبلی ضبط می شوند و می توان از همین ویژگی فقط برای ضبط تصویرافراد، خودرو ها و ... استفاده نمود.  کمپانی هایی که در تخلفات محیط تخصص دارند در حال کاهش ملزومات ذخیره سازی دوربینهای خود تا 90 درصد یا بیشتر هستند. با هوشمند سازی دوربینها، سیستم مدیریت دوربینها می تواند فقط اشیاء خاص مورد نظر را ضبط کند و یا دوربین ها تنها تصاویر این اشیا را انتقال می دهند. برای دوربینهایی که هدف اصلی شان انتقال تصاویر در زمان واقعی است این یک مزیت بسیار خوب است. البته بسیاری از دوربین ها صرفا برای تحقیق و بررسی به کاربرده می شوند و فقط به ذخیره سازی عادی نیاز دارند.

 
تجزیه و تحلیل اولیه حرکت
 
اکثر دوربین های مراقبتی برای کنترل ضبط از سیستم Basic Motion Analytics یا تجزیه و تحلیل اولیه حرکت استفاده می کنند. در زمان هایی مانند شب ها و آخر هفته ها فعالیت کم است و نیز مکان هایی هم مانند راهروها و راه پله ها وجود دارد که در آن فعالیت کم می باشد، سیستم تجزیه و تحلیل حرکت می تواند ذخیره سازی را 50 تا 80 درصد کاهش دهد. اکثرا تجزیه و تحلیل اولیه حرکت را در وضعیت های محافظه کارانه استفاده می کنند تا هیچ رخدادی را از دست ندهند. به همین خاطر است که این روش توسط بسیاری از مراکز نظامی، بانک ها و بیش از 100 کمپانی حفاظتی و امنیتی مورد استفاده قرار می گیرد. البته بسیاری از افراد هم نمی خواهند هیچ گونه ریسکی بکنند و به همین خاطر خواستار ضبط دائمی هستند. برای داشتن تعادلی خوب در این زمینه می توان از ترکیب بین ضبط تجزیه و تحلیل اولیه حرکت و ضبط دائمی و البته با در نظر گرفتن ضبط دائمی به عنوان تنظیمات  پایه (برای مثال 3 فریم در ثانیه) و تجزیه و نیز تنظیمات بالاتر تحلیل اولیه حرکتی (برای مثال 15 فریم در ثانیه) کمک گرفت. از این طریق می توان اطمینان حاصل کرد ذخیره سازی بهینه همواره در حال انجام است و ضبط ویدئو برای زمان هایی که اتفاق و حرکتی در حال وقوع است بهتر انجام می شود.
 
 
مناطق بدون حرکت
 
استفاده از تجزیه و تحلیل اولیه حرکت برای کنترل ضبط ویدئو از با به کار گیری سیستم Motion Exclusion Zones یا مناطق بدون حرکت به شکل بهتری انجام می شود. دوربین ها اغلب به ضبط مناطقی می پردازند که برای کاربران مفید نیست مثل اتوبان های پشت ساختمان، درخت جلوی ساختمان، پنجره ها، چراغهای سقف و... . اگر چند دقیقه ای را برای تنظیم مناطق بدون حرکت اختصاص دهید می توانید ذخیره سازی را تا 50  درصد برای برخی دوربین ها کاهش دهید. بعد از یک هفته از زمان نصب دوربین ها می توانید با بازبینی آن ها این نوع بهینه سازی را تنظیم کنید.
 
 
کاهش حجم داده های قدیمی
 
بسیاری از سیستم ها حجم فریم های ضبط شده ای را که قدیمی می شوند کاهش می دهند. این کاهش به این خاطر است که هر چه داده ها قدیمی تر می شود، احتمال نیاز به آن ها کمتر می شود. پس به جای این که داده ها را حذف کنیم، حجم آنها را کاهش می دهیم به طوری که اطلاعات برای مواقع لازم در دسترس باشند و به این ترتیب هزینه ذخیره سازی را کاهش می دهیم. به عنوان مثال March Networks ویژگی ای را داراست که به آن "Intelligent Video Retention." یا کاهش هوشمند تصاویر می گویند. و Avigilon راه حل کاهش حجم داده های قدیمی را برای بهینه کردن ذخیره سازی دوربین های چند مگا پیکسلی در اختیار دارد. در سیستم های ویدئویی این گونه از ویژگی ها قابل دسترس هستند چرا که به دلیل دوبرابر کردن زمان ذخیره سازی بسیار مفیدند.
 
 
برنامه ضبط منظم
 
بسیاری از سازمان ها خطرات امنیتی متفاوتی در ساعت های مشخصی از روز دارند. بنابراین برنامه ضبط ویژگی بسیار خوبی برای پوشش دهی ضبط ویدئوها در ساعت های پر ریسک است. به عنوان نمونه یک سازمان ممکن است بخواهد در ساعات اداری ضبط دائمی داشته باشد اما بعد از این ساعات ضبط حرکات در تصاویر به صورت اولیه را کافی می داند. این ویژگی می تواند تا 40 درصد ذخیره سازی را بهینه سازی کند!
 
 
انتخاب CODEC
 
انتخاب CODEC تصویر که بیشترین کارایی را در ذخیره سازی دارد برای سال ها به عنوان طراحی اصلی سیستم های ویدئویی بکار می رفته است. در حالی که مشکلات تکنیکی وجود دارد ولی امکان این که کارایی CODEC را افزایش بدهیم نیز وجود دارد (برای مثال می توانیم از MJPEG  به  MPEG- 4 و به سپس   H.264تغییر دهیم) اولین کلید عملی برای انجام این کار استفاده از H.264 برای دوربین های مگا پیکسلی به دلیل ملزومات سطح بالای سیستم های  H.264 است. از آن جایی که سازندگان دوربین های چند مگاپیکسلی دوربین های H.264 را به بازار عرضه کردند پیش بینی می شود در چند سال آینده دوربین های چند مگاپیکسلی H.264 (حداقل برای دوربین های مگاپیکسل با رزولوشن کمتر ) بسیار پر طرفدار شوند . انتقال از دوربین های MJPEG  به H.264 می تواند تا 50 درصد یا بیشتر ذخیره سازی را بهینه کند.
 
 
استریم دوگانه
 
به منظور  به حداکثر رساندن ظرفیت CODEC ها، می توان چندین ویدئو را استریم کرد. برای مثال H.264 می تواند بهترین گزینه برای بهینه سازی ذخیره سازی باشد ولی MJPEG مزیت مانیتورینگ زنده را دارد. برای مثال (تاخیر کمتر و فرآیند کمتر برای بازبینی) بسیاری از دوربین های موجود در بازار از استریم دوگانه استفاده می کنند. سیستم های ویدئویی نظارتی نیز می توانند از این مزیت استفاده کنند تا حجم ذخیره سازی را کاهش دهند در حالی که می توانند از ویدئوی مانیتورینگ زنده بهره ببرند.
 
 
گروه های ذخیره سازی
 
قبلا ذخیره سازی به گروه های کوچکتری برای هر واحد تقسیم می شد و گزینه های ارتقاء ذخیره سازی حداکثر به چند TB محدود می شد. امروزه با گروه های ذخیره سازی ویدئوهای نظارتی، گروه های مرکزی ذخیره سازی می توانند 30 درصد کارایی حجم ذخیره سازی را افزایش داده و هزینه آن را کاهش دهند.
 
 
نتیجه گیری
 
روش های ذکر شده در بالا می تواند برای مهندسان و کاربران به منظور شناسایی و بهینه سازی زمان ذخیره سازی دوربین ها مفید باشد و شما را در درک بهتر ویژگی ها و استفاده از امکانات دوربین ها یاری رساند. با انجام اقداماتی که در بالا به آن اشاره شد می توانید ذخیره سازی را در هر نوع دستگاه DVR  یا  NVR را به حداکثر برسانید و سیستم خود را با نیاز ها و ملزومات ذخیزه سازی که هر روز در حال افزایش هستند وفق دهید.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: H.264, بهینه سازی دخیره اطلاعات, دستگاه NVR, DVR, دوربین های مگاپیکسلی, سیستم نظارت تصئیری آی پی, سیستم های نظارت تصویری, سیستم نظارت تصویری آی پی, سیستم مدیریت تصویر, شناسایی چهره ها و خودروها, 4CIF, دستگاه های 3VR
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016