رایانش ابری ( Cloud Computing)

توضیحات نظرات (0)
اینترنت، از ابتداي کار خود تاکنون دچار تغییرات فراوانی شده است که بعضی از این تغییرات در شیوه زندگی بشر تاثیر مثبتی داشته است، از جمله این تغییرات مطرح کردن رایانش ابری است.این فناوري جدید به دليل ویژگی هایی که دارد به سرعت مورد توجه مردم قرار گرفته است چرا که در رایانش ابري همه نوع امکانات به کاربران، به عنوان یک سرویس ارائه شده است. این فناوری برای استفاده راحت از منابع اطلاعاتی، سخت افزار، برنامه های کاربردی و شبکه ها برنامه ریزی شده است و رویکرد آن بدین گونه است که دیگر احتیاج نیست سامانه های رایانه ای با قدرت پردازش زیاد داشته باشید و برای این امر هزینه زیادی پرداخت کنیم. فقط کافی است یک سامانه رایانه ای که قابلیت اتصال  با سرعت بالا به اینترنت را دارد را در اختیار داشته باشیم به عنوان مثال: دیگر برای اجرا کردن Game های گوناگون نیاز به خرید سی دی بازی یا کارت گرافیک با قدرت پردازش بالا را نخواهید داشت فقط با یک رایانه به اینترنت متصل می شوید و با عضویت در سایتی که چنین بازی هایی را بر پایه رایانش ابری ارائه می دهد، شروع به بازی می کنید، پردازش های گرافیکی از  سمت سرور  پشتیبانی می شود و شما فقط نتیجه آن ها را خواهید دید، پس بدون صرف هزینه نرم افزاری و سخت افزاری برای سیستم خود به هدفتان می رسید. البته تنها مزیت پردازش ابری در بازی ها نیست بلکه بزرگ ترین مزایای آن در دسترس بودن اطلاعات به وسیله اینترنت است برای این که نیاز به این فناوری بهتر مطرح شود مثالی ساده را طرح می کنیم، تمامی ما در زندگی مدرن نیاز بسیاری به برق داریم. اما مطمئنا برای داشتن نعمتی چون برق، احداث سد نیروگاه اصلا به صرفه نیست و کاربران با خرید یک انشعاب برق، هر چه قدر که مصرف کردید. هزینه پرداخت خواهید کرد. این مثال دقیقا ضرورت وجود پردازش ابری را به عنوان شرکتی که فراهم کننده پایگاه هایی برای ارائه نرم افزار ها و سخت افزار ها و شبکه ها و ... است را بیان می کند.
 
 
 
 
رایانش ابری یا (Cloud Computing) مدلی برای داشتن دسترسی آسان و بنا به درخواست شبکه به منابع اینترنت ( مانند:  شبکه ها، فضای ذخیره سازی ، سرورها ) است تا بتوانند با حداقل کار یا بدون نیاز به دخالت  Server به سرعت فراهم شود. به عبارت دیگر منظور از رایانش ابری استفاده از منابع محاسباتی (سخت افزار و نرم افزار) است که مجموعه ای از سرورها از طریق یک شبکه است. در این روش، به جای این که کاربر نرم افزارهای کاربردی مورد نیاز خود را بر روی رایانه شخصی نصب کند، از طریق هر کامپیوتر متصل به شبکه خدمات مورد نیاز خود را به صورت سرویس وب دریافت می کند. نرم افزارهای کاربردی بر روی سرورهای پر سرعت شبکه نصب می شوند و کاربر می تواند به تمامی این نرم افزارها از طریق شبکه دسترسی پیدا کند.
 
 
نمونه هایی از سرویس های رایانش ابری 
 
   1- اپلیکیشن های موبایل معمولا فایل‌های پشتیبان خود را بر روی فضای ابری ذخیره می‌کنند، از  Drop box  و Google Drive  گرفته تا برنامه های دیگر. زیر ساخت ابری همان چیزی است که به نام های بزرگی مانند Amazon و  YouTube کمک می‌کند تا محتوای خود را به سرعت به کاربران تحویل دهند. بدون ابرها، شاید نیمی از اپلیکیشن‌ های وب امروزی را دیگر نداشتیم.
 
   2- خدمات ایمیل مبتنی بر وب مانند Gmail و Hotmail خدمات رایانش ابری را ارائه می دهند. کاربران می توانند به ایمیل خود از هر کامپیوتر با یک مرورگر و اتصال به اینترنت بدون محدویت سخت افزاری دسترسی داشته باشند. ایمیل ها جای این که به صورت محلی بر روی رایانه سرویس گیرنده ذخیره شوند در سرورهای Google و مایکروسافت هستند.
 
    3- در طول چند سال گذشته رشد فوق العاده ای در رایانش ابری مشاهده شده است، که امروزه توسط بسیاری از برنامه های محبوب وب مورد استفاده قرار می گیرد، به عنوان مثال Skype, Google Voice ، محیط های اجتماعی مانند Facebook, Twitter, LinkedIn ،سرویس های رسانه ای  مانند Picassa, YouTube, Flickr ، توزیع محتوا مانند Bit Torrent ، برنامه های مالی مانند Mint و .. .

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: رایانش ابری, Cloud Computing, اینترنت, سامانه های رایانه, Drop box, Google Drive, Amazon, Amazon, YouTube, Hotmail
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016