مقایسه فرمت‌های فشرده ساز تصویر H.265 با H.264

توضیحات نظرات (0)
با گسترش سریع صنعت الکترونیک، شاهد وفور انواع گوناگونی از محصولات دیجیتالی جدید هستیم. تکامل فن آوری 4K منجر به فرا رسیدن زود هنگام عصر HD شده است. بسیاری از فیلم سازان و تصویر برداران حرفه ای در انتظار آخرین محصولات HD  که وارد بازار می شود هستند. مطلبی که باعث سردرگمی بسیاری از افرادی که برای اولین بار با دنیای الکترونیک برخورد می کنند می شود، تفاوت ها، مزایا و معایب کدک (Codec) ها است. بدین سبب  در این مطلب نگاهی جز به جز به این کدک ها داریم. H.264 برای بسیاری از مردم اصطلاحی عجیب نیست، در حال حاضر اساسا بسیاری از محصولات دیجیتال الکترونیک این فرمت انکدینگ (Encoding) را پشتیبانی می کنند و فرمت های دیگری از قابلیت های گوناگون این محصول نیز بعد ها به آن اضافه گردیده اند. هدف از ارائهH.264  ساخت استانداردی بود که  نسبت به استاندارد های پیشین قابلیت فراهم آوردن کیفیت تصویری خوب با Bit rate  بسیار پایین را دارا باشد به  طوری که نیازی به افزایش پیچیدگی در طراحی آن که باعث ناکارآمدی محصول و قیمت بسیار بالای آن می شود، به وجود نیاید.H.265  استاندار جدید فشرده سازی تصویر پس ازH.264  است. در مقایسه با استاندار فعلی رمزگذاری (Coding) تصویری فعلی H.264،  H.265 ضمن این که برخی از تکنیک های مرتبط را افزایش می دهد، برخی از فن آوری های اصلی را نیز حفظ می کند. H.265 برای دست یافتن به بهترین بهینه سازی ممکن، تکنیک های پیشرفته را به منظور توسعه Bit-stream، افزایش کیفیت رمزگذاری و بهبود رابطه میان تاخیر زمانی و پیچیدگی الگوریتم به کار می بندد. به منظور ایجاد درکی از H.264 و H.265 برای تمامی خوانندگان و استفاده از آن ها به بهترین شکل، به مقایسه ای جز به جز در این باره می پردازیم.
 
H.264 و H.265 : ضریب فشرده سازی و بکارگیری پهنای باند
 
H.265 دارای عملکرد فشرده سازی بهتری است و  ضریب بکارگیری پهنای باند کمتری دارد. در ارئه خدمات تصویری، هدف نهایی فشرده سازی یک فیلم کاهش اندازه فایل فیلم برای اشغال حافظه داخلی کمتر و همچنین کاهش مصرف پهنای باند شبکه در انتقال اطلاعات است. در مقایسه با H. 264 ، بالاترین قدرت H.265 این است که ضریب فشرده سازی بالاتری دارد که می توان این موضوع را از نام آن نیز متوجه شد. H.265 با نام  (HEVC (High Efficiency Video Coding نیز شناخته می شود و کاربرد اصلی آن کاهش هرچه بیشتر روند طراحی به منظور کاهش هزینه های ذخیره سازی و انتقال اطلاعات است. در یک کیفیت رمزگذاری یکسان، H.265 حدود 50% درBit Rate  صرفه جویی می کند و بازده رمزگذاری نیز نسبت به H. 254 در آن دوبرابر است. H. 265 ابزار های بیشتری را برای کاهش Bit Rate  فراهم می آورد. برای مثال، در H.264، هر Macroblock به پیکسل های 16 x16  متصل می شود اما واحد رمزگذاری H.265 می تواند از حداقل آن یعنی  8 x 8 تا 64 x 64 انتخاب شود.
 
H.264 و H.265: مقایسه کیفیتی
 
همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید در قسمت چپ تصویر از استاندار مرسوم H.264 استفاده شده است، و هر  Macroblock نیز در حالت ثابت قراردارد. در فن آوری رمزگذاری H.264 بخش های غول پیکر اطلاعات کاملا از یکدیگر مستقل هستند و بنابراین ممکن است حالت های اعوجاج رمزگذاری در قسمت های لبه ای بلاک های غول پیکر اتفاق بیافتند. در سمت راست تصویر نیز استاندار H.265 را می بینید که در آن اندازه واحد کد (Coding unit ) به وسیله اطلاعات منطقه های تصویر تعیین می شود. از طریق کنتراست تصویر می توانیم متوجه بهبود کیفیت عکس  شویم و همچنین می توانیم ظریف تر بودن پوست کاراکتر موجود در تصویر تحت H.265 نسبت به H.264 را مشاهده نماییم. 
 

 

H.265/HEVC

H.264/AVC

نام ها

MPEG-H, HEVC, Part 2

MPEG 4 Part 10, AVC

تاریخ تایید

2013

2003

توالی

جایگزین H.264/AVC

جایگرین MPEG-2 Part

پیشرفت های کلیدی

* کاهش Bit rate به میزان  40-50% در مقایسه با H.264 با همان کیفیت تصویری

* مناسب برای پیاده سازی Ultra HD, 2K, 4K برای پخش تلویزیونی و آنلاین (OTT)

* کاهش Bit rate به میزان  40-50% در مقایسه با MPEG-2 Part

* مناسب برای ارائه تصویر HD برای پخش تلویزیونی و آنلاین

8k

پشتیبانی کامل

پشتیبانی تا 4k

300 fps

پشتیبانی کامل

پشتیبانی تنها تا 59.94 fp

 

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: HEVC, High Efficiency Video Coding, Ultra HD, Codec, Encoding, فن آوری 4K, مقایسه فرمت‌های فشرده ساز تصویر H.265 با H.264
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016