کنترل دسترسی از طریق موبایل‌

توضیحات نظرات (0)
فناوری NFC
 
امروزه گوشی‌های موبایل، به طور پیوسته، به ابزارها و خدماتی برای تسهیل در برقراری تماس و دریافت آن، مجهز شده‌اند. موبایل‌های ما، نه تنها به عنوان گوشی، بلکه نقش تقویم روزانه، دوربین، مینی کامپیوترها و کنسول‌های بازی ما را نیز ایفا می‌کنند. به لطف فناوری NFC، گوشی های تلفن همراه به ابزار دیگری به عنوان کلید دیجیتال‌ مجهز شده‌ است‌.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
اعتبارات بدون تماس موبایل مانند کلیدهای مجازی یا کارت‌های کنترل دسترسی عمل می‌کنند که می‌توانند درون گوشی‌های موبایل ذخیره شده و برای باز کردن درهای قفل شده به کار روند. NFC، تکنولوژی ارتباط بی‌سیم، با فرکانس بالا و برد کوتاه است که مبادله اطلاعات بین دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد. 
 
 
راه‌کارهای موجود کنترل دسترسی بدون تماس

اعتبارات بدون تماس موبایل، تاکنون در شکل‌های متفاوتی که به کنترل دسترسی مربوط باشند، وجود داشته‌اند. دو شکل رایج، کارت کلیدهای هوشمند و یا کارت‌های دسترسی پلاستیکی هستند، که توسط اعتبارات بدون تماس موبایل که دسترسی به ساختمان‌ها، اتاق‌ها و دفاتر اداری را در سطوح متفاوت ممکن می‌سازد، برنامه‌ریزی شده‌اند. اعتبارات بدون تماس موبایل که در یک گوشی قرار گرفته است مزایایی برای سیستم‌های کنترل‌دسترسی دارد‌: این اعتبارات با کم کردن تجهیزات، کار را برای استفاده‌کنندگان راحت‌تر نموده است، برای مثال با ارائه کارت‌های کلید و کارت‌های هوشمند. همچنین برای مدیران امنیتی، زیر نظر گرفتن فعالیت افرادی که در نقاط دسترسی تحت نظر، تردد دارند، بسیار آسان تر می‌شود.
 
 
مزایا و کاربردهای اعتبارات بدون تماس موبایل
 
مهم‌ترین مزیت و ویژگی منحصر بفرد این اعتبارات، این است که می‌توان به طور آنی، اعتبار را به گوشی شخص مورد نظر منتقل نمود، علاوه بر آن هیچ تماس فیزیکی نیز لازم نیست. دانیل برگ، نایب رئیس و مدیر شرکت آسا آبلوی‌ می‌گوید‌: "‌اساسی‌ترین فایده اعتبارات بدون تماس موبایل برای کنترل دسترسی این است که از آن جایی که موبایل شما به طور‌ جهانی دارای امنیت است، شما می‌توانید به طور دیجیتالی کلیدها را انتقال دهید. این ویژگی قبلاً میسر نبود، با راه‌حل‌هایی که قبلاً برای کنترل‌دسترسی وجود داشت، برای رساندن کارت‌های هوشمند به استفاده‌کنندگان و همچنین بروز رساندن آن‌ها، بایستی حضور فیزیکی داشت. "‌بنابراین تلفن نقشی بیشتر از یک نگهدارنده اعتبار مانند کارت‌های هوشمند که اعتبار دسترسی را نگه می‌دارند‌- ‌را دارد، ‌در واقع تلفن می‌تواند کلیدها را به طور دیجیتالی نیز دریافت کند. این‌گونه اعتبارات بدون تماس موبایل، پتانسیل‌های گوناگون دیگری نیز دارد، برای مثال در اقامت‌های خصوصی؛ در ساختمان‌های بازرگانی برای کارمندان و در سفرها برای مهمان‌های هتل‌ها. بسیاری از هتل‌ها به کارت‌های الکترونیکی به جای کلیدهای قدیمی مجهز شده‌اند. اما اعتبارات بدون تماس موبایل، کار را ازین هم ساده‌تر می‌کنند. با یک گوشی که NFC روی آن فعال باشد، اعتبار بدون تماس موبایل و یک سیستم برای انتقال اعتبار، مهمان یک هتل می‌تواند بدون نیاز به حضور فیزیکی، اتاق رزرو شده خود را تحویل گرفته و حتی بتواند به آن دسترسی داشته باشد. همچنین، یک صاحب‌خانه می‌تواند برای طرف قرارداد خود و یا مستاجر خانه، اعتبار بدون تماس موبایل بفرستد و تعیین کند چه مدت این اعتبار فعال خواهد بود.
 
در کاربردهای بازرگانی، این اعتبارات بهترین تاثیرات را دارند. با اعتبارات بدون تماس موبایل، مدیران امنیتی می‌توانند از طریق سیستم مرکزی کنترل دسترسی، تمام مشتریان را کنترل کنند و در موارد لزوم فوراً اعتباراتی با سطح دسترسی مورد نیاز برای کارمندان و بازدیدکنندگان بفرستند. در حالی که در مواقع سرقت کارت‌های هوشمند و یا مفقود شدن، آن‌ها می‌توانند غیرفعال شوند، اعتبارات بدون تماس موبایل به مدیران امنیتی کمک می‌نمایند که به طور دقیق‌تری فعالیت‌های پرسنل را زیرنظر بگیرند. بنابراین، اگر لازم باشد بدانیم که آیا یک اعتبار خاص، در یک زمان خاص برای دسترسی پیدا کردن استفاده شده است یا خیر، با اعتبارات غیرتماسی، می‌توان بدون وقفه‌ تردد در درهای آنلاین یا آفلاین را کنترل کرد. با وجود این که فواید و کاربردهای کنترل دسترسی برای این گونه اعتبارات بسیار زیاد است، فناوری که برای پشتیبانی از این کاربردها نیاز است هنوز راه‌اندازی نشده است. برای مثال، هرچند که فناوری NFC برای گوشی‌های موبایل وجود دارد، اما امروز تعداد کمی از مدل‌های تلفن که NFC روی آن‌ها فعال شده باشد، موجود هستند. زیرساخت‌های لازم برای انتقال این اعتبارات باید عرضه شوند.
 
 
کلید کنترل دسترسی گوشی‌های موبایل در آینده
 
دانیل برگ می‌گوید‌: "‌کلیدهای موبایل دیر یا زود به وجود می‌آیند، روندی که می بینیم این است که گوشی‌های موبایل به هر امکان دیگری مجهز خواهند شد و در این میان فناوری NFC به این جریان سرعت می‌بخشد.‌" هم اکنون به یک سیستم کامل نیاز است که این اعتبارات بدون تماس را از یک سیستم کنترل دسترسی به کاربر انتقال دهد.‌ دانیل برگ می‌گوید‌: "‌فناوری آماده است و این به عهده کارخانجات خلاق است که قطعاتی را به یکدیگر متصل کرده و از NFC بهره ببرند."

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: کنترل دسترسی از طریق موبایل‌, کلید کنترل دسترسی گوشی‌های موبایل, فناوری NFC, کنترل دسترسی بدون تماس
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016