960H چيست

توضیحات نظرات (0)
960H آخرین رزولوشن تصویری است که در دوربین های مداربسته آنالوگ استفاده شده است. H در این واژه مخفف واژه Horizontal به معنای افقی است و عدد 960 تعداد پیکسل های افقی در تصویر است. 960H در حقیقت تصویری با اندازه 960*480  به حساب می آید. پیش از این که این اندازه تصویر در دوربین های مداربسته استفاده شود 960H به عنوان اندازه تصویر برای نمایشگرهای Wide Screen استفاده می شد که نسبت تصویر در آن ها 16:9بود.
 
 
 
 
پیش از 960H از چه کیفیتی (Resolution) استفاده می شده است؟
 
قبل از این که دوربین های مداربسته و دستگاه های ضبط 960H به بازار عرضه شوند، پر استفاده ترین و پر فروش ترین استاندارد تصویر برای دوربین های مداربسته کیفیت D1 بود. اندازه تصویر D1 برابر 720*480 پیکسل است. همان طور که مشخص است عرض تصویر در 960H بیشتر، اما ارتفاع آن همانند D1 است. رزولوشن D1 ازنسبت تصویر 4:3استفاده می کند که تقریبا ده سال پیش، زمانی که تلویزیون ها و مانیتورهای Wide Screen هنوز عمومی نشده بودند مرسوم تر بود. کیفیت CIF که 320*240 پیکسل است نصف D1 بوده و از همان نسبت تصویر استفاده می کند. CIF اساسا زمانی استفاده می شود که پهنای باند یا حجم هارد برای ذخیره سازی محدود است.
 
 
 
 
 
 
 
 
آیا دوربین های مداربسته 960H بیشتر از D1 فضاها را پوشش می دهند؟
 
خیر. زاویه دید و فضای قابل دیدی که توسط دوربین پوشش داده می شود تابع اندازه لنز و اندازه سنسور تصویر دوبین است. تقریبا بیشتر دوربین های مداربسته از سنسور های 1/3 اینچ استفاده می کنند که شامل فرمت های D1 و 960H می شود. اندازه لنز نیز باعث اختلاف می شود. اما در هر دو تصویر بالا از لنز 3.6 میلی متر استفاده شده است. همانطور که مشاهده می کند فضایی از اتاق که در تصویر مشخص شده یکی است. بنابراین فرمت 960H فقط به معنای تعداد پیکسل یا تعداد نقاط تصویر بیشتر است که باعث دقت و کیفیت بیشتر تصویر می شود.
 
 
چگونه متوجه شویم که کیفیت دوربین مداربسته 960H است؟
 

مانند تصویر زیر با مطالعه اطلاعات فنی دستگاه به راحتی می توان فهمید که کیفیت دوربین 960H در اطلاعات ارائه شده توسط کمپانی ها معمولا قسمتی با عنوان Effective Pixels وجود دارد که اگر بزرگتر از 960 و ارتفاع آن بزرگتر از 480 باشد به این معناست که دوربین مداربسته موردنظر 960H است. دوربین های مداربسته 960H از 650TVL بیشتر هستند. TVL به معنای تعداد خطوط تصویر است و راه دیگری برای اندازه گیری رزولوشن تصویر است. بنابراین نباید این دو مورد را با هم اشتباه گرفت. در برخی دوربین های 700TVL سنسور قادر به دریافت تصویر 960H نیست.

 

آیا DVR های D1 با دوربین های 960Hتطابق دارند؟
 
در حقیقت دوربین های مدار بسته 960H پیش از این که دستگاه های ضبط آن به بازار بیایند در بازار وجود داشتند. عموما فناوری های جدید ابتدا از دوربین ها شروع می شوند. زمانی که یک دوربین مداربسته 960H را به DVR با کیفیتD1 متصل می کنید، دستگاه تصویر را فشرده می کند تا تصویر نهایی را با همان فرمت D1 نمایش دهد. در این روش هیچ قسمتی از تصویر حذف نمی شود بلکه فقط تصویر جمع تر و فشرده تر می شود. بنابراین مشتریانی که در حال حاضر تمایل به تعویض دستگاه ضبط کننده خود ندارند می توانند با نصب دوربین های مداربسته 960H روی دستگاه های ضبط کننده D1 این امکان را داشته باشند که بعدا با تعویض دستگاه DVR تصاویر با کیفیت 960H داشته باشند. به همین ترتیب می توان تصویر دوربین های مداربسته قدیمی تر که 960H نیستند را نیز روی DVR های 960H دریافت کرد. در این حالت نیز DVR اصطلاحا مقداری تصویر را می کشد که با فرمت خودش یکی شود. گرچه میزان آن به قدری کم است که ممکن است کسی متوجه نشود.
 
 
آیا 960H و D1 از یک نوع کایل برای ارتباط استفاده می کنند؟
 

دوربین های مداربسته 960H و D1 هر دو از کابل های کواکسیال (RG59) استفاده می کنند. هم چنین هر دو نوع دوربین برای اتصال از BNC بهره می برند. تنها تفاوت آن ها در اندازه تصویری است.

 

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: مقایسه کیفیت ضبط دوربین های مداربسته, 960H چیست؟, بالاترین کیفیت ضبط دوربین مداربسته
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016