CMOS بهتر است یا CCD

توضیحات نظرات (0)
مهم ترین ویژگی یک دوربین دیجیتال ، مشخصات سنسور آن است که اثر مستقیم بر روی کیفیت تصاویر آن دارد . در معرفی دوربین , مشخصات سنسور تحت عنوان های : Imaging Element , Image Sensor یا اسامی مشابه ذکر شده است .مهم ترین پارامتر سنسور , وضوح یا تعداد نقاط تشکیل دهنده تصویر است که در معرفی سنسور ذکر می شود .برای مثال در مورد دوربین 6 مگاپیکسل، معمولا در معرفی وضوح از دو عبارت: Effective pixels ( پیکسل های موثر ) و Total pixels ( تعداد کل پیکسل ها ) استفاده می شود و تعداد پیکسل های موثر, کم تر از تعداد کل پیکسل ها ی آن بوده و آن چه اهمیت دارد تعداد پیکسل های موثر است . بخشی از سطح سنسور عملا با یک رنگ سیاه پوشانده شده است و سازندگان سعی دارند با تنظیم ابعاد تصویر, روی سنسور یک نسبت ابعاد استاندارد ایجاد نمایند .سنسور ها معمولا از انواع CCD ,CMOS یا Super CCD هستند. حساسیت CCD به نور بشتر از CMOS است . بنابراین عکس ها در شب (Night) و داخل خانه (indoor) در دوربین های CCD بهتر از CMOS است. CCD نویزپذیری بسیار کمی دارد اما CMOS به نویز تصویر (اختلال تصویر) بسیار حساس است, که باعث شده یک پردازنده کامپیوتری مخصوص, جهت کاهش یا حذف نویز در دوربین های CMOS تعبیه شود بنابراین زمان پردازش هر تصویر, طولانی تر از دوربین CCD خواهد بود.
 
 
 
 
 
فناوری دیگر که با سنسورهای CCD در رقابت است سیموس  (CMOS) نام دارد. CMOS مخفف عبارت ( Complementary Metal Oxide Semiconducter ) بوده و یک روش ساخت تراشه های الکترونیکی (IC) است. CMOS در مقایسه باCCD مصرف انرژی کمتری دارد که این یک ویژگی مهم برای کاربران دوربین های دیجیتال است . این دوربین ها در حدود 3/1 تا 10/1 برابر دوربین های دارای CCD انرژی مصرف می کنند.
 
تجهیزات الکترونیکی جانبی که برای یک دوربین لازم است می تواند به صورت مجتمع روی خود تراشه CMOS قرار داده شود . اما در مورد CCD به این صورت نیست و اضافه کردن تجهیزات برای کنترل نوردهی و تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال به صورت جداگانه صورت می گیرد . این عامل باعث می شود تا دوربین های مبتنی بر CMOS ارزانتر, کوچک تر و سبک تر ساخته شوند. به علت تفاوت در ساختار الکترونیکی دوربین های CMOS , مشکل نورگیری بیش از حد تصویر (Over exposure) کمتر به وجود می آید .

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: مقایسه CMOS و CCD, مقایسه کیفیت دوربین مداربسته, دوربین CMOS چیست, دوربین CCD چیست
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016