محل نصب دتکتور های دودی

توضیحات نظرات (0)
موارد متعددی درانتخاب دتکتورهای دودی باید مورد توجه قرار گیرند که به اختصار در زیر تشریح شده اند:
 

1- ارتفاع نصب: با افزایش ارتفاع نصب دتکتور ،سطح پوششی آن افزایش یافته، اما حساسیت پاسخ برای اندازه معینی از حریق، کاهش می یابد. حداکثر محدوده سطح پوشش دتکتور 100 متر مربع است و فاصله هر نقطه از دتکتور نباید از 7.5 متر تجاوز کند.  محدوده ارتفاع برای سیستم متصل به ایستگاه اعلام حریق مرکزی و محل هایی که آتش نشانی ظرف 5 دقیقه به محل وقوع حریق میرسد 15 متر و در غیر این صورت 10.5 متر می باشد.

2- عکس العمل حرارتی: می دانیم که هوای گرم به سمت بالا حرکت می کند و در زیر سقف اتاق یا ساختمان جمع می شود. این لایه هوای گرم مانع از رسیدن دود به دتکتور می شود بنابرین در بعضی از مواقع لازم است تا دتکتورها از سقف آویزان شوند و پایین تر از لایه هوای گرم قرار گیرند. لایه هوای گرم با تغییر زمان متفاوت خواهد بود لذا ممکن است عاقلانه به نظر آید که در بعضی از شرایط دو سطح آویزی متفاوت از دتکتورها فراهم آید.

3- حفره و فضای خالی:حفره ها و فضاهای خالی می توانند در کف یا سقف ساختمان ها باشند که اگر ارتفاع کمتر از 80 سانتی متر داشته باشند نیازی به حفاظت ندارند مگر : شرایطی که از آن مسیر دود یا حریق به سایر بخش ها سرایت کنند. کابل های برق از مسیر گذشته باشند و یادارای سطح زیاد توام با احتمال ضرر و زیان بسیار زیاد باشند.

4- تهویه ،جا بجایی هوا: حرکت هوا باعث رقیق شدن تمرکز دود می شود و ممکن است از رسیدن دود به دتکتور جلوگیری کند و باعث کاهش حساسیت پاسخ دتکتور گردد. لذا در چنین مواردی باید ناحیه پوشش یافته توسط هر دتکتور را کاهش یا به عبارت دیگر ،تعداد دتکتور ها را افزایش داد. برای کاهش سطح پوشش دتکتور با توجه به تعویض هوا باید سطح پوشش نرمال دتکتور را در ضریبی موسوم به ضریب کاهش ضرب نمود. دتکتورها باید در مسیر سیرکولاسیون نرمال نصب شوند. از نصب دتکتورها در مقابل دریچه های هوای تازه و در فضاهای هوای برگشتی می باید اجتناب گردد. در اتاق هایی که تهویه مطبوع از طریق سقف های حفره دار رو به سمت پایین صورت می گیرد دود خنک شده ،به سمت پایین رانده می شود لذا در این شرایط بهتر است دتکتورهای دودی در ابتدای دریچه برگشت هوا نصب گردند.

5- فاصله دتکتورها از یکدیگر: دتکتورها باید به طور متقارن در ناحیه مورد حفاظت قرار گیرند سطح پوشش واقعی دتکتورها یک دایره در ناحیه مورد نظر میباشد اما برای سادگی فرض می شود که ناحیه مورد نظر به صورت یک مربع یا مستطیل است. این فرض باعث می شود تا بعضی از قسمت های بین دتکتورها به خوبی پوشش داده نشوند. به عنوان مثال اگر ناحیه مورد حفاظت 100 متر مربع باشد و از دتکتورهای با سطح پوشش 100 متر مربع استفاده گردد نیاز به 4دتکتور خواهد بود که با آرایش متقارن در ناحیه مورد نظر چیده می شوند.

6- راهرو و کریدور: در یک راهرو یا اتاق کوچک با عرض 2 متر یا کمتر فاصله بین دتکتورها را میتوان تا 18 متر (و هر نقطه تا دتکتور را تا 9 متر ) افزایش داد.

7- موانع: دیوارها و سایر موانع بر جریان دود تاثیر می گذارند بنا براین لازم است تا دتکتورهای دودی فاصله مناسب از دیوارها ،بیم ها و داکت ها داشته باشند. حداقل فاصله دتکتور از دیوار 50 سانتی متر و از بیم و کانال های هوا که فاصله آن ها از سقف بیش از 50 سانتی متر است 60 سانتی متر می باشد.

8- قفسه ها: قفسه های بلند یا کالاهای کپه شده مانع دود میشوند.قفسه ها یا کالاهایی که به حدود 30 سانتی متری سقف می رسند می باید به عنوان تقسیم کننده فضا تلقی شوند.

9- پلکان :در راه پله ها و شفت های بالا برنده می باید حداقل یک دتکتور در سقف طبقه فوقانی قرار گیرد. اگر طبقات پایین تر یا موانع دودی نظیر درهای ضد حریق و سکو های تعمیر و نگهداری جدا شده باشند ،در سقف جلوی این موانع نیز دتکتور دیگری نصب می شود. در حالت کلی یک دتکتور نباید بیش از سه طبقه از یک پلکان را پوشش دهد و در یک شفت بالا برنده به ازای هر 8 متر ارتفاع قائم یک دتکتور منظور می شود.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: محل نصب دتکتور های دودی, عکس العمل حرارتی
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016