پیشگیری از آتش در ساختمان‌های صنعتی

توضیحات نظرات (0)
تمامی شکل‌های پیشگیری و اطفای حریق بستگی به شروع آتش دارند و این مسئله به معنای اجتناب‌ناپذیر بودن خسارت و خرابی است. در انبارها، کار نصب و نگهداری سیستم‌های محافظت در برابر حریف مرسوم سخت است. جایی که محافظت از موجودی کالا و تداوم کسب و کار بسیار حیاتی است، لازم است تا روشی متفاوت به کار گرفته شود: استفاده از سیستم‌های محافظت در برابر حریق. امروزه، کالاها بایستی همواره و بیست و چهارساعته در دسترس و موجود باشند – یعنی به طور معمول هر زمان که به آن ها نیاز است. محیط‌های انبار پیشرفته و با قفسه‌های زیاد در مکان‌های راهبردی و متمرکز بزرگ اغلب در قلب راهکار قرار دارند. اما در هنگام وقوع حریق متمرکز بودن بر تنها یک محدوده راهبردی، احتمال خطر توقف کارِ سیستم در سراسر زنجیره تأمین کالاها را افزایش می‌دهد. در انبارها جایی‌ که کالاهایی به ارزش‌ میلیون‌ها تومان ذخیره می‌شوند، حتی حریق‌های کوچک هم می‌تواند مشکلات بزرگی ایجاد کند.
 
مکان‌های باز و بزرگ از قبیل انبارها و تأسیسات آماده و پشتیبانی یکی از محیط‌های نیازمند به مهندسین و طراحان سیستم‌های محافظت در برابر حریق هستند. نیاز به بخش‌های آماد و پشتیبانی  به طور فزاینده‌ای در حال افزایش است و در کنار آن ها ارتفاع و ظرفیت محیط‌های انبارها نیز زیاد می‌شود. دود، دوده و آب ناشی از کار آب‌پاش‌ها و آتش‌نشان‌ها می‌تواند نتایج فاجعه‌باری داشته باشد، به همین دلیل است که حتی آتش‌های کوچک و در حال سوختن آرام نیز می‌تواند خسارات عظیمی به بار آورد. آتشی که ناشی از خود موجودی انبار باشد به ندرت اتفاق می‌افتد. بیشتر حریق‌ها در ساختمان‌های آماده و پشتیبانی ناشی از نقص در سیستم‌ها و تجهیزات الکتریکی است که تقریباً در همه انبارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیستم‌ها و تجهیزات شامل قفسه‌ها و جعبه‌های کنترل، موتورهای الکتریکی، محیط‌های سردخانه، یخچال‌ها و سیستم‌های ضدبخار می‌شود. کار جوشکاری هنگام تعمیرات و نگهداری از تأسیسات نیز خطر حریق را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.
 
محیط‌های انبار با قفسه‌هایی مرتفع گاهی تا ارتفاع چهل متر هم می‌رسد. این امر، در کنار فضاهایی خالی که میان کالاهای ذخیره‌شده به وجود می‌آید، شرایطی ایده‌آل برای گسترش حریق هستند. کالاها در قفسه‌های مرتفع با دود شعله‌هایی که ناگهان تا سقف انبار می‌رسد، خیلی سریع داغ می‌شوند. در صورتی که سیستم محافظت در برابر حریق خوبی در محل نباشد، این امر می‌تواند در عرض تنها چند دقیقه اتفاق بیفتد. حتی میزان کمی از دوده و دود می‌تواند کالاهای ذخیره‌شده را آلوده سازد و آن ها را تبدیل بی‌ارزش نماید.
 
شناسایی حریق در سریع‌ترین زمان ممکن و اطفای آن بسیار متفاوت است. نصب سیستم‌های آب‌پاش شامل نگهداری مداوم و مناسب لوله‌های جامع در سراسر تأسیسات می‌شود. این امر اغلب برای انبارداران بزرگ گران تمام می‌شود، در کنار این امر به احتمال نقص پیدا کردن و خراب شدن سیستم‌های اطفای منحصر به آب هنگام فعال شدن نیز باید توجه داشت. بنابراین شکل نهایی محافظت در برابر حریق، سیستم‌های متوقف کننده حریق است تا آتش در همان ابتدای امر خاموش گردد.
 
 
سیستم‌های کاهش اکسیژن
 
همان طور که می‌دانید، سه مولفه برای شروع حریق مورد نیاز است: اکسیژن، حرارت و سوخت. حذف یک یا چند مورد از این عوامل می‌تواند باعث اطفای حریق گردد. حذف کردن اکسیژن حریق برای جلوگیری از گسترش یافتن آن کار جدیدی نیست. سیستم‌های اطفای گازی در اتاق‌های سرور و استفاده از کف برای حریق‌های ناشی از مایعات اشتعال‌زا از اصل حذف سوخت برای جلوگیری از توسعه حریق با از بین بردن اکسیژن آن استفاده می‌کند. اما برای این که هر دوی این سیستم‌ها کار کنند، حریق باید شعله‌ور و خسارتی ایجاد شده باشد تا روند اطفا آغاز گردد.
 
سیستم‌های کاهش اکسیژن از فن‌آوری نوآورانه‌ای استفاده می‌کنند که به طور مداوم میزان سطح اکسیژن اتاق را با افزودن نیتروژن به هوا کاهش می‌دهند. میزان اکسیژن به سطحی کاهش می‌یابد که در آن بسیاری از مواد اشتعال‌زا احتراق نمی‌یابند و امکان حریق باز و گسترده از بین می‌رود. سیستم‌های کاهش اکسیژن، علاوه بر ساخت یک محیط کاملاً مقاوم در برابر آتش، از استفاده افراد از محیط جلوگیری نمی‌کنند. اثرات کاهش سطح اکسیژن بر اعضای بدن آدمی سالیان متمادی مورد تحقیق قرار گرفته و راهکارهای ایمنی ارائه شده تا کارکنان وارد فضاهای حفاظت شده شوند یا بدون مشکل در آن ها کار کنند.
 
 
محیط جوی
 
نسبت طبیعی اکسیژن به نیتروژن در سطوح ارتفاعات بالا مشابه با سطوح هم‌سطح دریاست؛ میزان اکسیژن به دلیل فشار کلی کمتر هوا کاهش می‌یابد. میزان اکسیژن تنفسی در محیطی مبرا در برابر آتش مشابه با میزان اکسیژنی است که ما در هواپیما یا بر فراز یک کوه تنفس می‌کنیم. اما از آن مهم‌تر اینکه فشار هوا در سطح محیطی ثابت می‌ماند. نیتروژن برای وارد شدن به محیط به کار می‌رود، چرا که در هر اندازه‌ای کاملاً غیرسمی است و به راحتی در محل ساخته می‌شود. از دیگر فواید نیتروژن این است که از نظر الکتریکی رسانا نیست و به هیچ وسیله‌ای آسیبی به محل نمی‌زند. نیتروژنی که در محیط خطر تزریق می‌شود در واقع هوای تازه به علاوه 95 درصد محتوای نیتروژن است. این امر باعث می‌شود که از کهنه شدن هوا جلوگیری گردد و همچنین دی‌اکسید کربن تولید نشود. نیتروژن در بطری‌های تحت فشار نگهداری نمی‌شود، اما در صورت نیاز توسط سیستم کاهش اکسیژن تهیه می‌گردد تا جایگزین انتشار طبیعی در منطقه خطر شود. اثر تجهیزات برای سیستم‌های کاهش اکسیژن معمولاً بسیار کمتر از سیستم‌های اطفای هم‌تراز است.
 
 
 
مکان‌های نگهداری سرد
 
عملکرد سیستم‌های محافظت در برابر حریق مرسوم در محیط‌ های سردخانه به شدت می‌تواند تحت تأثیر قرار گیرد. علی‌رغم دمای -26درجه سانتی‌گراد، به دلیل هوای بسیار خشک، خطر ایجاد حریق مشخصی در این مکان‌ها وجود دارد. در عین حال، شناسایی و اطفای حریق در برخی جاها با مشکل همراه است. رطوبت تغلیظ شده به همراه دمای منفی به طور ناسازگاری بر عملکرد آشکارسازهای دود مرسوم تأثیر می‌گذارد. این سیستم‌ها معمولاً در دمایی حدود -20درجه سانتی‌گراد کار می‌کنند. اطفای حریق با آب‌ آتش‌نشانی محتوی مواد ضد یخ کالاهای موجود در انبار مواد غذایی را آلوده می‌سازد. درون انبارهای مرتفع با چنین دمای محیطی پایینی، در اولین مرحله‌ی حریق دمای محیط بسیار به آرامی افزایش می‌یابد. در نتیجه این امر، سیستم‌های اطفای حریق مرسوم اغلب تا پیش از همه‌گیر شدن حریق فعال نمی‌شوند. فناوری کاهش اکسیژن محیط و تجهیزات آشکارساز دود هواکشیدنی (Aspirating) تحت تاثیر این شرایط و مشکلات قرار نمی‌گیرند.
 
 
ساختارهای اثبات شده میدانی
 
سیستم‌های کاهش اکسیژن در حال حاضر در چندین محل امتحان خود را پس داده‌اند، از اتاق‌های ITکوچک، موزه‌ها و بایگانی‌ها گرفته تا انبارهایی با حجم ششصد هزار متر مکعب و بیشتر. برای مثال سیستم OxyReductساخت شرکت واگنر توسط ششصد سازمان در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: پیشگیری از آتش در ساختمان‌های صنعتی, اطفای حریق, سیستم‌های کاهش اکسیژن
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016