دوربین مداربسته Fisheye

توضیحات نظرات (0)
دوربین های Fisheye  (چشم ماهی) یا دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه، در حقیقت از نوع دوربین های مداربسته تحت شبکه می باشد. شباهت این دوربین ها به چشمان ماهی دلیل نام گذاری این دوربین ها به  اسمFisheye  می باشد و قابلیت ثبت تصاویر در تمامی زوایا را دارا هستند. دوربین های Fisheye  کابردهای گسترده ای دارند .این دوربین ها می توانند در محیط های وسیع هم سطح تصویری بسیار مناسب در تمامی جهات برای شما ایجاد کنند  و این قابلیت می تواند لزوم استفاده از تعداد زیادی دوربین مداربسته برای پوشش دادن یک محیط را از میان ببرد. این دوربین ها برای محیط هایی مانند سالن های بزرگ، سوله ها و فضاهای تفریحی بزرگ بسیار مناسب هستند. دوربین های Fisheye معمولا فاقد دید در شب یا IR هستند و در نور کم نیز تصویر مناسبی به دست نمی دهند پس بهتر است نور محیط به طوری مناسب برای مثال با یک پروژکتور تامین شود .اگرچه استفاده از دوربین های Fisheye مفید است، اما محدودیت هایی نیز در نصب این دوربین ها وجود دارد. معمولا نصب دوربین Fisheye در چنین محل هایی پیشنهاد نمی شود: 1) زیاد بودن بیش از حد ارتفاع سقف: با توجه به نوع دید لنز دوربین های Fisheye معمولا این دوربین های مداربسته در ارتفاع بین 3 تا 6 متر بهترین تصویر را ضبط می کنند. در صورت کم یا زیاد بودن بیش از حد ارتفاع تصویر مناسبی از محل نخواهید داشت(2 .هم سطح نبودن سقف: سقف محل نصب دوربین Fisheye باید تا جای ممکن هم سطح باشد. هم سطح نبودن سقف باعث می شود بخش زیادی از زاویه دید دوربین خود را از دست بدهید. 3) کم بودن نور محیط: با توجه به فاصله کانونی کم لنز دوربین های Fisheye و شکل لنز آن ها  معمولا به نور بیشتری نسبت به دوربین های معمولی نیاز دارند. استفاده از این دوربین ها در محیط های کم نور توصیه نمی شود. 4) محیط های بیرونی : دوربین های چشم ماهی یا Fisheye عموما ضد آب نیستند و لنز آن ها نیز به شدت به گرد و غبار حساس است و به صورت کلی استفاده از این دوربین ها در محیط های بیرونی توصیه نمی شود.
 
دوربین های پانورامای فیش آی
 
یکی انواع متداول دوربین پانوراما دوربین های فیش آی می باشند. این دوربین ها دارای لنزی فوق العاده عریض با زاویه 180 درجه و در مواردی بیشتر می باشند که در پوشش های دام قرار گرفته اند. این دوربین از یک لنز و یک تصویر ساز برای پوشش تمام فضا استفاده می کند. تصاویر بوجود آمده در این دوربین نرمال نیستند و به شکل پهن اند. این تصاویر برای مانیتور کردن مناسب نیست، برای بهینه سازی تصاویر، مانند تصاویر دوربین های مداربسته معمولی به وسیله نرم افزار، دی وارپینگ (Dewarping) می شوند. از طریق دیوارپینگ جزئیات  اصلی تصویر نمایش داده می شود، اما تصویر وارپ نا مناسب است. دیوارپینگ یا سمت دوربین صورت می گیرد و یا سمت سرویس گیرنده. انتخاب محل دیوارپینگ بستگی به برنامه VMS (Virtual Management System) دارد. در این حالت دیوارپینگ سمت دوربین، پخش تصویر به صورت فلت (پهن) است که هر نرم افزار VMS تصویر را مانند تصاویر در دوربین های مرسوم نمایش می دهد. این شکل از پخش تصویر محبوبیت بیشتری دارد و بعضی از تولید کنندگان این شیوه از Dewarping را پیشنهاد می کنند. به نظر می رسد این دوربین ها شبیه دوربین های PTZ هستند.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: دوربین Fisheye چیست, دوربین مداربسته Fisheye, دوربین چشم ماهی, دوربین مداربسته 360 درجه, دوربین های مداربسته تحت شبکه, دید در شب, IR, نصب دوربین Fisheye, دوربین فیش آی, دوربین های پاناروما, Dewarping, دیوارپینگ, برنامه مدیریت تصویر دوربین مداربسته, VMS, Virtual Management System
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016