دسته بندی شبکه بیسیم

توضیحات نظرات (0)
شبکه های بیسیم از لحاظ گستردگی به چهار دسته تقسیم بندی می شوند. در ادامه دسته بندی های مختلف و همچنین استانداردهای به کار رفته در آن ها به طور مختصر شرح داده می شود . شبکه های بی سیم با توجه به گستردگی ناحیه هایی از شبکه که تحت پوشش خود دارند، به چهار دسته عمده تقسیم می شوند:
 
1-  شبکه های بی سیم وسیع
2- شبکه های بی سیم شهری
3- شبکه های بی سیم محلی
4- شبکه های بی سیم شخصی
 
 
 
 
 
 

 
 
 

1 - شبکه های بی سیم وسیع  (WWAN)
 
در این شبکه ها، امکان ارتباط بین شهرها و یا حتی کشورها با استفاده از سیستم های ماهوارهای متفاوت فراهم می گردد. شبکه های فوق به سیستم های نسل دوم شناخته شده هستند و در کل شبکه هایی با پوشش بی سیم بالا می باشند. نمونه های از این شبکه ها، ساختار بی سیم سلولی مورد استفاده در شبکه های تلفن همراه است. در این شبکه ها به واسطه ساختار شبکه و فناوری دسترسی کاربران به شبکه، ناحیه وسیعی تحت پوشش آن ها قرار می گیرد. از جمله این فناوری ها می توان بهAMPS شبکه های سلولی دیجیتال نسل دوم همانند GSMدر اروپا، شبکه های سلولی PDC در ژاپن و شبکه های سلولی نسل سوم همانند UMTS اشاره نمود. شبکه های سلولی نسل دوم دارای نرخ ارسال و دریافت داده kbps9/6 می باشند که با ظهور شبکه های نسل 2/5 این نرخ به kbps348 رسید. این در حالی است که در شبکه های نسل سوم، نرخ ارسال داده از 144 kbps تا 2 Mbps متغیر هستند.

 
2 - شبکه های بی سیم شهری  (WMAN)
 
در این شبکه ها، امکان ارتباط بین چندین شبکه موجود در یک شهر بزرگ فراهم می گردد. از شبکه های فوق، اغلب به عنوان شبکه های Backup کابلی (مسی ، فیبر نوری) استفاده می گردد. شبکه های WMAN ، شبکه هایی هستند که ناحیه تحت پوشش آن ها در حد ناحیه شهری می باشد. از جمله استانداردهای این شبکه می توان به استاندارد802.16 IEEE (WiMAX)  اشاره نمود. این استاندارد در دسامبر2001 به ثبت رسید.در سال 2005 نیز نسخه اصلاح شده این استاندارد تحت عنوان استاندارد 802.16e به اتمام رسید.برای برآورده کردن انواع نیازهای دسترسی کاربران به شبکه، بر اساس دو نسخه موجود از استاندارد 802.16 IEEE دو نسخه در WiMAX تعریف شده است. اولی WiMAX ثابت است که برای بی سیم ثابت بهینه شده است و بر اساس استاندارد 802.16-2004 است.

 3 - شبکه های بی سیم محلی(WiMAX)

اولین محصولات شرکت های تولیدکننده تجهیزات WiMAX بر اساس این استاندارد استوار بوده و در حال حاضر نیز سرمایه گذاری زیادی برای افزایش کیفیت، کاهش هزینه ها و شاید از همه مهمتر طراحی و ساخت تراشه ارزان قیمت WiMAX به منظور تعبیه در کامپیوترهای قابل حمل انجام شده استنسخه دوم WiMAX بر اساس استاندارد 802.16e در حمایت از قابلیت حمل و تحرک پذیری طراحی شده که به WiMAX سیار مشهور است. افزوده شدن خاصیت تحرک پذیری بهWiMAX و قابلیت ارائه سرویس های سیار توسط آن چهره ای متفاوت از دیگر فناوری های باند وسیع 11 به آن داده و زمینه شکل گیری رقیبی قدرتمند برای شبکه های تلفن همراه را ایجاد نموده استالبته هنوز محصولات تأیید شده بر مبنای 802.16eبه بازار عرضه نشده اند و پیش بینی های کارشناسان حکایت از وارد نشدن این محصولات به بازار تا قبل از سال 2008 دارد. محدوده فرکانسی استاندارد 802.16 از 2 GHz تا 66 GHZ می باشد و دارای پهنای باند 1.5MHz تا 20MHZ است. WiMAX می تواند دستیابی بی سیم باند وسیع 12 را به کاربران خود ارائه دهد که تا 50 کیلومتر برای ایستگاه های ثابت و5 تا 15 کیلومتر برای ایستگاه های سیار را پوشش می دهد.

4 - شبکه های بی سیم شخصی (WPAN)

در این شبکه ها، امکان ارتباط بین دستگاه های شخصی نظیر کامپیوتر دستی در یک ناحیه محدود (حدود 914 سانتی متر) فراهم می گردد. در این نوع شبکه ها از دو فناوری متداول IR و Bluetooth بااستاندارد (IEEE 802.15) استفاده می گردد. از سوی دیگر شبکه های WPAN در دسته ی شبکه های Ad Hoc نیز قرار می گیرند. این شبکه ها بعداً مورد بررسی قرار می گیرندشبکه های بیسیم WPAN که دارای حوزه ارتباطی حدود 10 متر می باشند، به منظور ساده تر نمودن ارتباطات میان کامپیوترها، موبایل ها و PDA ها به وجود آمده اند. بهترین فناوری شناخته شده برای شبکه های WPAN بلوتوث است. این استاندارد همانند استاندارد 802.11b در باند فرکانسی 2/4 گیگاهرتز کار می کند ام تبادل پیام های کنترلی و همچنین دسترسی به شبکه به گونه های است که توان کمی از وسایلی که در این استاندارد کار می کنند، هدر می رود. تفاوت های عملیاتی عمده میان بلوتوث و استاندارد 802.11b یکی پهنای باند 1Mbps بلوتوث در مقایسه با 11Mbps استاندارد 802.11b و دیگری حوزه دید 10 متری بلوتوث در مقایسه با محدوده 100 متری 802.11b می باشد. در ادامه استاندارد 802.11 به طور کامل شرح داده خواهد شد.
 

شبکه های بی سیم محلی(WLAN)
 
این شبکه ها امکان دستیابی کاربران ساکن در یک منطقه محدود نظیر محوطه یک دانشگاه و یا کتابخانه را به شبکه و یا اینترنت فراهم می نمایند. شبکه های بیسیم محلی در مقایسه با شبکه های محلی سیمی، قابلیت انعطاف و جابجایی بالاتری را به کاربران شبکه ارائه می کننددر این گونه شبکه ها، کاربران با برقراری ارتباط بیسیم با دستگاهی به نام نقطه دسترسی، به شبکه متصل شده و از امکانات آن بهره مند می شوند. استاندارد 802.11 IEEE یکی از استانداردهای مطرح در شبکه های بیسیم محلی است که نرخ انتقال داده ای از حدود 1Mbps تا 100Mbps را در دو باند فرکانسی 5 و 2.4 گیگاهرتز برای کاربران شبکه فراهم می کند.  در میان استانداردهای شبکه محلی بیسیم، استاندارد 802.11َa از نرخ انتقال و سرعت جابجایی بالاتری در مقایسه با استانداردهای دیگر پشتیبانی می کند. از سوی دیگر مشخص است که عموماً شبکه های سلولی به کاربران خود، سرعت جابجایی بالاتری را عرضه می کنند.
 

تقسیم بندی شبکه های بی سیم غیر سلولی
 
از دیدگاه دیگر، شبکه های بی سیم به دو دسته ساختارگرا و اقتضایی تقسیم می شوند. در شبکه های ساختارگرا،کاربران شبکه مستقیماً به گره ثابتی در شبکه که به نام نقطه دسترسی(AP) با ایستگاه (BS) مشهور است متصل می شوند. وظیفه این گره، برقراری ارتباط گره های انتهایی شبکه (کاربران) با سایر گره های موجود در شبکه است.  اما در شبکه های اقتضایی، گره های شبکه با واسطه گره های دیگر موجود در شبکه، با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند. مزیتی که این گونه شبکه ها در قیاس با شبکه های ساختارگرا دارند آن است که آن ها می توانند به سرعت در هر مکانی وبدون نیاز به ساختارِ از قبل طراحی شده ای پیاده سازی شوند. در شبکه های بیسیم جدید همانند شبکه های دسترسی یا شبکه های تلفیقی ، اجتماعی از دو شبکه ی اقتضایی و ساختارگرا مشاهده می شودشبکه های بیسیم شهری (WiMAX)و شبکه های بیسیم مبتنی بر Mobile IP را می توان در زمره شبکه های بیسیم ساختارگرا طبقه بندی کرد. همچنین، شبکه های بیسیم اقتضایی و شبکه های بلوتوث از جمله شبکه های بیسیم اقتضایی محسوب می شوند. شبکه های محلی بیسیم (WLAN) در هر دو مود ساختارگرا و اقتضایی عمل می کنند و در حقیقت می توان آن ها را به عنوان زادگاه شبکه های بیسیم اقتضایی در نظر گرفت.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: , UMTS, دسته بندی شبکه های بی سیم, WWAN, WMANS, WMAN, WiMAX, IEEE, AMPS, GSM, PDC, شبکه های بی سیم وسیع, شبکه های بی سیم شهری, شبکه های بی سیم محلی, شبکه های بی سیم شخصی
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016