بررسی ساختار انواع کابل شبکه

توضیحات نظرات (0)
در بستر شبکه انواع مختلفی از رسانه ها، جهت انتقال داده ها و به نسبت تجهیز شبکه های مختلف وجود دارند. از پرکاربردترین آن ها می توان به کابل فیبرنوری، کابل شبکه، کابل کواکسیال، انواع رادیو و ... اشاره نمود. در بین رسانه های فوق، عمومی ترین رسانه، کابل های شبکه هستند که نوعی از کابل های Twisted-Pair   (زوج سیم به هم تابیده) تشکیل شده است. این نوع کابل از هشت رشته سیم مسی که 2 به 2 به هم تابیده شده ساخته شده اند. کابل های Twisted-Pair انواع مختلفی دارند که از Cat1 تا Cat8  گروه بندی شده اند و هر گروه مشخصات فنی خاص خود را داشته و برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. در این گروه بندی به رده کابل های Cat5  تا Cat8 اصطلاحا کابل شبکه گفته می شود و هر چه به سمت بالاترین رده حرکت کنیم، سرعت و پهنای باند انتقال اطلاعات افزایش پیدا می کند. کابل شبکه از لحاظ ساختار کلی شامل چند بخش می باشد:
 
1- روکش رویی کابل که معمولا از جنس PVC یا LSZH است.
2- 4 زوج سیم مسی به هم تابیده
3- جدا کننده 4 زوج یا Divider
 
البته در برخی از انواع کابل شبکه، علاوه بر 3 بخش فوق، موارد زیر نیز بر حسب نوع کابل به ساختار آن اضافه می گردد: 1- فویل    2- شیلد    3-  سیم ارت    4- روکش PE (در کابل های مخصوص فضای باز)    5 - محافظ (Steel Armored). دقت کنید که هر کابل بسته به نوع کاربرد آن ممکن است از تمام یا برخی از موارد فوق استفاده نماید.  به طور کلی کابل های شبکه از لحاظ ساختار در دو گروه اصلی قرار می گیرند.  
 
 (Unshielded Twisted-Pair) UTP - 1
(Shielded Twisted-Pair) STP - 2
 
کابل شبکه UTP، فقط شامل 3 بخش اصلی یعنی روکش بیرونی، 4 زوج به هم تابیده مسی و 4 جداکننده زوج ( کابلCat6  به بالا ) است. کابل شبکه STP علاوه بر 3 بخش اصلی، بسته به نوع کابل شامل فویل، شیلد، سیم ارت و ... نیز می باشد. علت استفاده از این لایه های اضافه در کابل شبکه ، حفاظت داده ها از عامل EMI یا همان نویزها یا اثرات القایی خارجی است. انواع مختلف کابل های شبکه از لحاظ لایه های حفاظتی در برابر اثرات القایی یا EMI به شرح زیر است:
 
 
1- UTP          چهار زوج بهم تابیده
2-  U/FTP      چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج
3-  F/UTP      چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور چهار زوج
4- S/UTP       چهار زوج بهم تابیده + یک لایه شیلد بافته شده دور چهار زوج
5-  SF/UTP    چهار زوج بهم تابیده +یک لایه فویل و شیلد دور چهار زوج
6-  F/FTP      چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج + یک لایه فویل دور چهار زوج
7- S/FTP       چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج + یک لایه شیلد دور چهار زوج
8- SF/FTP     چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج + یک لایه فویل و شیلد دور چهار زوج
 
 
غیر از اثرات القایی یا EMI ، عوامل محیطی نیز ممکن است سبب آسیب دیدن کابل شبکه گردد. به همین علت ابتدا باید بررسی کنیم کابل های شبکه ممکن است در چه محیط هایی مورد استفاده قرار گیرند:
 
 
1- داخل داکت، ترانک، لوله های PVC یا فلزی
2- به صورت دفن شده، یعنی پس از حفر زمین مستقیما در دل خاک قرار گرفته و یا داخل کانال یا لوله قرار داده شده و سپس دفن می گردد.
3- روی دکل های مخابراتی
4- روی نمای ساختمان ها
5- ...
 
 
به طور کلی می توان کابل های شبکه را از لحاظ محیط نصب به دو گروه اصلی تقسیم بندی نمود:
 
 
1- کابل شبکه Indoor  ( داخل ساختمان )
2- کابل شبکه Outdoor ( فضای باز )
 
 
کابل شبکه Indoor معمولا دارای روکش از جنس PVC یا LSZH بوده و بر اثر عوامل محیطی مثل آب، گرما، سرما، گرد و غبار، نور خورشید، ضربه، کشیده شدن و ... آسیب می بینند و با گذشت زمان فرسوده و بلا استفاده می گردند. ولی کابل شبکه Outdoor دارای روکش اضافی جهت حفاظت در برابر عوامل فرسایشی محیط است. کابل شبکه outdoor غیر دفنی دارای یک روکش PE مشکی رنگ و در حالت دفنی علاوه بر این روکش، یک لایه حفاظتی Steel Armored و یک لایه سم که سبب جلوگیری از آسیب دیدن توسط حیوانات جونده مانند موش می باشد.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: بررسی ساختار انواع کابل شبکه, کابل شبکه Outdoor, کابل شبکه Indoor, دکل های مخابراتی, کابل شبکه UTP, کابل فیبرنوری, کابل شبکه, کابل کواکسیال, Twisted-Pair
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016