فناوری WiFi چیست

توضیحات نظرات (0)
وای-فای Wi-Fi، نامی تجاری است که توسط «اتحادیه وای فای Wi-Fi Alliance» ثبت شده و علامتی است که این اتحادیه به محصولاتی که مورد تأیید این اتحادیه جهت کار در شبکه محلی بی‌سیم تحت استاندارد IEEE۸۰۲٫۱۱ می‌باشد، اعطا می‌کند. با فناوری اتحادیه «وای فای» ارتباطی با قدرتی بیشتر از بلوتوث ایجاد می‌شود. ارتباط وای-فای بیشتر بر پایه ارتباط شبکه اینترنت به صورت بی‌سیم تأکید می‌کند و همین امر باعث محبوبیت بسیار زیاد آن شده‌است. با استفاده از این فناوری به راحتی در مسافرت، هواپیما و یا هتل می‌توان از طریق رایانهٔ همراه به اینترنت متصل شد.
 
وای-فای که همان استاندارد IEEE۸۰۲٫۱۱ است در مدل‌های ۸۰۲٫۱۱g و ۸۰۲٫۱۱b مورد استفاده قرار می‌گیرد و استاندارد اصلی آن IEEE802.11b است. در این مدل حداکثر سرعت انتقال اطلاعات ۱۱Mbps است و از فرکانس رادیویی ۲/۴ گیگاهرتز استفاده می‌کند. برای سرعت بخشیدن به این استاندارد مدل دیگری نیز به نام ۸۰۲٫۱۱n ایجاد شده که سرعت انتقال را حداقل تا ۲۰۰Mbps افزایش می‌دهد. افزایش سرعت در ۸۰۲٫۱۱n به دلیل استفاده از سیستم‌های چند آنتنه (MIMO)، استفاده هم‌زمان از دو محدوده فرکانسی ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز، و برخی تکنیک‌های خاص در دسترسی محیط (Medium Access-MAC) است. امروزه شخص برای استفاده از این نوع ارتباط بیشتر با موبایل وتبلت‌های خود که دارای این نوع خدمات است استفاده می‌کنند البته اغلب لپ تاب‌های امروزی نیز دارای ان هستند. کسانی که می‌خواهند این را بر روی پی سی کامپیوتر خود داشته باشند باید ابتدا یک مودم وای فای را تهیه کنند. سپس با استفاده از نوعی مودم دیگر که مانند یک سخت‌افزار بر سیستم او نصب می‌شود و توانایی گرفتن امواج را هم دارا می‌شود. برای فعال سازی مودم خود باید به یکی از سازمان‌هایی که ان خط را در اختیار می‌گذارد برود و هزینه مشخصی را بدهد. شرکت «وای فای» (امروزه مضافاً: اتحادیه وای فای) قصد دارد با این نام به مخفف بسیار معروف و قدیمی «HiFi» (به معنای وفاداری یا شباهت زیاد به اصل) تلویحاً اشاره کند تا در ذهن مصرف کننده مخفف عبارت «Wireless Fidelity» تداعی شود که در حقیقت اشتباه است. نام اولیه و رسمی این فناوری WLAN (شبکه محلی بی‌سیم) است که مخفف جمله «Wireless Local Area Network» می‌باشد. این نام به مرور زمان و با تبلیغات قوی شرکت وای فای در سطح بازار کمتر استفاده می‌شود. «وای فای» برعکس «های فای» مخفف کلمات یک جمله نیست و برای خود لغت مستقل محسوب می‌شود.
 
می‌توان گفت امنیت شبکه بی‌سیم (WiFi) نسبت به شبکه سیمی پایین‌تر است؛ زیرا:
 
شبکه هاي بي سيم كه به آن ها (Wlan ) مي گويند يکي از سه فركانس استاندارد ارتباطي Wi-Fi زير را بکار مي برند

802.11b اولين فركانس استانداردي است که به صورت گسترده فراگيري و بکار گرفته ميشود
802.11a اين فركانس سريعتر اما بسيار هزينه گرانتري نسبت به فركانس 802.11b دارد
802.11g جزو جديدترين فركانس استانداردهست كه تمام استانداردهاي فركانسهاي قبلي را داردو از همه گرانتر ميباشد

با فن آوري شرکت «واي فاي» ارتباطي با قدرتي بيشتر از Bluetooth ايجاد ميشود. ارتباط Wi-Fi بيشتر بر پايه ارتباط شبکه اينترنت به صورت بي سيم تاکيد مي‌کند و همين امر باعث محبوبيت بسيار زياد آن شده‌است با استفاده از اين تکنولوژي به راحتي در مسافرت، هواپيما و يا هتل مي‌توان از طريق Laptop به اينترنت متصل شد. Wi-Fi که همان استاندارد IEEE۸۰۲٫۱۱ است در مدل‌هاي ۸۰۲٫۱۱g و ۸۰۲٫۱۱b مورد استفاده قرار مي‌گيرد و استاندارد اصلي آن IEEE۸۰۲٫۱۱b است. در اين مدل حداکثر سرعت انتقال اطلاعات ۱۱Mbps است و از فرکانس راديويي ۲/۴ گيگاهرتز استفاده مي‌کند. براي سرعت بخشيدن به اين استاندارد مدل ديگري نيز به نام ۸۰۲٫۱۱n ايجاد شده که سرعت انتقال را حداقل تا ۲۰۰Mbps افزايش مي‌دهد. افزايش سرعت در ۸۰۲٫۱۱n به دليل استفاده از سيستم‌هاي چند آنتنه (MIMO)، استفاده هم زمان از دو محدوده فرکانسي ۲٫۴ و ۵ گيگاهرتز، و برخي تکنيک‌هاي خاص در دسترسي محيط (Medium Access-MAC) است.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: فناوری WiFi چیست, Bluetooth, شبكه سازی بیسیم, Wireless Local Area Network
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016