معرفی لایه های شبکه OSI

توضیحات نظرات (0)
به منظور شناخت مناسب نحوه عملکرد پروتکل در شبکه می بايست با برخی از مدل های رايج شبکه که معماری شبکه را تشريح می نمايند، آشنا شد. مدل OSI ) Open Systems Interconnection)  يک مرجع مناسب در اين زمينه  است . اين مدل در سال 1984 توسط يک سازمان بين المللی استاندارد سازی با بيش از 130 عضو ارائه گرديد. در مدل فوق از هفت لايه برای تشريح فرآيندهای مربوط به ارتباطات استفاده می گردد. هر لايه مسئوليت انجام عمليات خاصی را برعهده دارد. از یک مدل نیزOSI به عنوان يک مرجع و راهنما برای شناخت عمليات مربوط به ارتباطات استفاده می گردد. به منظور آشنایی با نحوه عملکرد يک شبکه، مطالعه مدل ذیل مفيد می باشد. شکل زير هفت لايه  مدل OSI را نشان می دهد.
 
  
 
ارسال و دريافت اطلاعات از طريق لايه های مربوطه در رایانه های فرستنده و گيرنده انجام خواهد شد. داده ها توسط يک برنامه و توسط کاربر توليد خواهند شد ( نظير يک پيام الکترونيکی ). شروع ارسال داده ها از لايه Application است. در ادامه  و با حرکت به سمت پايين، در هر لايه عمليات مربوطه انجام و داده هائی به بسته های اطلاعاتی اضافه خواهد شد. در آخرين لايه ( لايه فيزيکی ) با توجه به محيط انتقال استفاده شده، داده ها به سيگنال های الکتريکی، پالس هائی از نور و يا سيگنال های راديوئی تبديل و از طريق کابل و يا هوا برای کامپيوتر مقصد ارسال خواهند شد. پس از دريافت داده در کامپيوتر مقصد، عمليات مورد نظر (معکوس  عمليات ارسال ) توسط هر يک از لايه ها انجام و در نهايت با رسيدن داده به لايه Application و به کمک يک برنامه، امکان استفاده از اطلاعات ارسالی فراهم خواهد شد. شکل زير نحوه انجام فرآيند فوق را نشان می دهد.
 
 
 
لايه های  OSI

همان گونه که اشاره گرديد مدل OSI از هفت لايه متفاوت تشکيل شده است. در ادامه  عملکرد هر لايه تشريح می گردد:
 
 
مدل OSI بصورت يک مرجع بوده و پروتکل های پشته ای يک و يا چندين لايه از مدل فوق را ترکيب و در يک لايه پياده سازی می نمايند.
 
 
پروتکل های پشته ای  

يک پروتکل پشته ای، شامل مجموعه ای از پروتکل ها است که با يکديگر فعاليت نموده تا امکان انجام يک عمليات خاص را برای سخت افزار و يا نرم افزار فراهم نمايند. پروتکل  TCP/IP نمونه ای از پروتکل های پشته ای است. پروتکل فوق از چهار لايه استفاده می نمايد.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: Open Systems Interconnection, لايه Application, آدرس آی پی IP, پروتکل TCP/IP, معرفی لایه های شبکه OSI
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016