مفهوم SSID در شبکه وایرلس

توضیحات نظرات (0)
زمانی که یک شبکه وایرلس ایجاد می گردد ، مسئله ای که مطرح می شود این است که تجهیزات وایرلس بتوانند خود را به یک WLAN اختصاص دهند. این عمل با استفاده از Service Set Identifier) SSID) انجام می شود. SSID می تواند حداکثر شامل ۳۲ کاراکتر باشد. از SSID جهت مشخص نمودن این که دستگاه های وایرلس به کدام دستگاه متصل شوند استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت SSID مشخصه ای است که در دستگاه هایی که نقش اکسس پوینت را ایفا می کنند تعریف شده تا دستگاه های دیگر بتوانند آن را ببینند و به دستگاه مورد نظر متصل شوند. به طور کلی دو شکل اصلی در نصب شبکه های WLAN وجود دارد: Ad-hoc و Infrastructure.
  • Ad-hoc
ساده ترین شکل ایجاد یک شبکه وایرلس این است که دو یا چند دستگاه وایرلس را به صورت نظیر به نظیر به یکدیگر متصل نماییم. این نوع شبکه یک شبکه منفرد بوده و هیچ گونه اکسس پوینتی در آن به کار برده نشده است و تمام کلاینت ها در این نوع شبکه با هم برابر هستند. محدوده ای را که این نوع شبکه تحت پوشش قرار می دهد تحت عنوان Independent Basic Service Set) IBSS) شناخته می شود. این نوع شبکه جهت انتقال فایل و اطلاعات بین کامپیوترها با یک هزینه کم و بدون خرید یک اکسس کاربرد دارد.
  • Infrastructure
اگر چه ترتیب و آرایش مدل Ad-hoc برای شبکه های وایرلس کوچک مناسب است، اما در شبکه های وایرلس بزرگ تر نیاز به دستگاهی می باشد که ارتباطات را کنترل کند. امروزه این نقش را دستگاهی به نام اکسس پوینت ایفا می کند. در این نوع شبکه های کلاینت های وایرلس نمی توانند به صورت مستقیم با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و این کار از طریق اکسس پوینت صورت می گیرد. برای این منظور هر وسیله باید یک حق دسترسی از اکسس پوینت دریافت کند. محدوده ای را که این نوع شبکه پوشش می دهد تحت عنوان Basic Service Set) BSS) شناخته می شود. فضایی که یک اکسس پوینت می تواند پوشش دهد، محدود اشت. به منظور گسترش این فضا باید از چند BSS استفاده کرد، به این شکل Extended Service Set ESS گفته می شود. شبکه وایرلس ESS از چند اکسس پوینت استفاده می کند و محدوده بیشتری را نیز تحت پوشش قرار می دهد. باید توجه داشت که در این جا هر اکسس پوینت خود یک BSS است.
 

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: مفهوم SSID در شبکه وایرلس, Infrastructure, اکسس پوینت, Ad-hoc, شبکه وایرلس
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016