اطلاعات، ابزاری نوین در خانه های هوشمند

توضیحات نظرات (0)
Byron Thom ریاست شرکت Optigo Networks واقع در شهر ونکوور کانادا می گوید: "زیرساخت های شبکه برای ساختمان ها تبدیل به ابزاری جدید خواهد شد." این دیدگاهی است که با حرکت به سمت دوره ای از هوشمندی فراگیر در ساختمان ها بسیاری از صنایع آن را اتخاذ نموده اند. با توسعه زیرساخت های اطلاعاتی مانند جریان یافتن برق و آب می توان مزیت ها و بهره وری هایی را در ساختمان ها و نیز فرا تر از آن به وجود آورد. شرکت های ساختمانی باید ازدیاد و تکثیر اتوماسیون ساختمان ها را درک کرده و مفهاهیم مکانیکی، الکتریکی و لوله کشی خانه ها (MEP) را برای تلفیق در شبکه های IT به عنوان یک ابزار گسترش دهند. Thom در این باره می گوید: "همانطور که آب، برق و داکت های یک ساختمان را فراهم می آوریم، ساختمان های آینده یا ساختمان های هوشمند به این ابزار ساختمانی احتیاج خواهند داشت که به معنای برقراری ارتباط در درون ساختمان برای ایجاد ارتباط میان سنسورها و actuator ها و عملکرد مناسب آن هاست." با به کارگیری سنسور ها و دستگاه های متصل به یکدیگر در سرتاسر یک ساختمان می توان مصر انرژی را بهینه سازی کرد، هدر رفتن منابع را کاهش داد و بدین ترتیب مصرف کلی را به طور قابل توجهی کمتر نمود. طبق آمار جهانی، ساختمان ها بیش از 40 درصد کل انرژی را مصرف می کنند و گفته می شود تقریبا نیمی از این مقدار اتلاف غیر ضروری انرژی است. درمورد هزینه های عملیلاتی کلی در یک ساختمان، انرژی یک سوم از این هزینه ها محسوب می شود. با تمرکز بیشتر بر فناوری های هوشمند و بهینه سازی انرژی می توان هزینه های صاحبان ساختمان های را به طور قابل توجهی کاهش داد، فشار روبه افزایشی که بر روی کمپانی های تولید نیرو و برق وجود دارد را کم تر نمود و تاثیر مثبت عمیقی بر روی محیط زیست گذاشت.  گزارش فراگیر Memoori درباره گذار BAS به اینترنت اشیا در ساختمان ها موضوع این گونه شرح داده می شود که: "اکنون با ظهور اینترنت اشیا می توانیم وسایل گوناگون را به طریقه کارآمدتر و مقرون به صرفه تری در یک ساختمان به یکدیگر متصل کنیم : این رخداد را می توان اینترنت اشیا در ساختمان یا BIOT (Building Internet Of things) نیز نامگذاری نمود. این فناوری قادر است اطلاعات را از تمامی سنسور ها و دستگاه ها جمع آوری کند و با نرم افزار Big Data کل این اطلاعات را تحلیل نموده و فورا عملکرد ساختمان ها را خودکار و بهینه سازی نماید."
 
برای به وقوع پیوستن این تحول  درنظر گرفتن این مفاهیم توسط شرکت های ساخت و ساز به هنگام طراحی  و فراهم آوردن زیرساخت های فیزیکی برای اطلاعات همانند طراحی MEP ضروری است. Thom همچنین می گوید:"نیاز به راهی وجود دارد تا بتوان تمامی فناوری های موجود در یک ساختمان را به یکدیگر متصل نمود و آن را تبدیل به نوعی از یک سیستم مدیریت ساختمانی نمود و فکر می کنم شرکت های ساختمانی درحال گرایش به این حیطه هستند." به واقع مدلسازی اطلاعات ساختمان ها این موضوع را پشتیبانی می کند و درحال مرسوم شدن در سراسر جهان است. علاوه بر شرکت های ساختمانی، پیشرفت و توسعه اینترنت اشیا فرصت عظیمی را برای پیمانکاران حیطه برق بوجود می آورد که از پیش در حال نصب ملزومات برق و سیم کشی در ساختمان ها هستند. به گفته Thom :"اگر در هر ساختمانی که احداث می شود به دلیل احتمال هوشمند شدن ساختمان در آینده نزدیک همیشه یک سیستم شبکه نصب باشد، معمولا پیمانکاران برق ساختمان سیستم شبکه را پیاده سازی خواهد نمود." افرادی که مسئولیت راه اندازی برق ساختمان های را بر عهده دارند در جایگاهی هستند که می توانند زیر ساخت های شبکه را پیشنهاد داده و از مزیت های آن نیز بهره مند شوند. همچنین می توان این مفهوم را به عنوان قدمی بزرگ به سوی هماهنگ سازی انرژی و بازار صنعت ساختمان تلقی کرد. در یکی از آخرین گزارشات در زمینه ساختمان های هوشمند با عنوان " ساختمان های هوشمند و شبکه های هوشمند: بازراها، گرایش ها و فناوری های فعال کننده 2015 تا 2020" آمده است که:"همچنان که کمپانی های بین المللی برجسته به دنبال سرمایه گذاری در فرصت های مرتبط با شیکه های هوشمند و انرژی توزیعی هستند، انرژی و بازار ساختمان ها در حال آغاز فرایند هماهنگ سازی (Harmonization) است. این راهکارها برخی اوقات با نام "هوش نوین شبکه"، سیستم های مدیریت منابع انرژی توزیع شده (DERMS) و سیستم های مدیریت پاسخ به تقاضای بازار (DRMS) شناخته می شوند. با پیاده سازی این نوع از فناوری می توان بسیاری از ساختمان ها و در نهایت تمامی آن ها را با یک سیستم پویا که   قادر به بهینه سازی مصرف انرژی در سراسر هانه ها، شهرها و کشورها است تلفیق نمود. بخش صنایع همگانی از مدت ها پیش سالانه میلیارد ها دلار  صرف نرم افزار های IT برای خدمات اداری، تعهدات نسبت به مشتریان و مدیریت حجم اطلاعات نموده است. انتظار می رود در 5 سال آینده نرم افزار مورد نیاز برای شبکه های هوشمند ساختمان های هوشمند بخش قابل قبولی از سرمایه گذاری در ابزارهای مرتبط با نرم افزار شبکه هوشمند را به خود اختصاص دهد و پیش بینی می شود درآمد کل این بازار از سال 2015 تا 2020 دوبرابر شده و از 1.1 میلیارد دلار به 1.94 میلیارد دلار برسد و این موضوع بیانگر نرخ رشد سالانه با 12 درصدی است. پیش از این نیز درباره این مسئله گفتگو های بسیاری صورت گرفته است اما با ادامه توسعه فناوری اختصاص فضای بیشتر به زیرساخت های اطلاعاتی در گفتگو های وسیع تر درمورد انرژی اهمیت بیشتری می یابد. اطلاعات به عنوان یک ابزار، پیشرفت و توسعه بسیار زیادی را برای ارزش کلی چرخه انرژی و همچنین جامعه ای که در آن زندگی می کنیم در ساختمان ها و سراسر شهر ها به همراه خواهد داشت.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: اطلاعات ابزاری نوین در خانه های هوشمند, خانه های هوشمند, زیرساخت های شبکه, زیرساخت های اطلاعاتی, شبکه های IT, ساختمان های هوشمند, هوشمندسازی ساختمان
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016