اینترنت اشیا یا IOT چیست

توضیحات نظرات (0)
 اینترنت اشیا یا IOT (Internet of things) موضوعی است که امروزه در محیط های کاری و خارج از آن بسیار مورد بحث قرار می گیرد. IOT مفهومی است که نه تنها شیوه زندگی ما بلکه کسب و کار ها را نیز مورد تاثیر قرار می دهد. اما به واقع اینترنت اشیا چیست و چه تاثیراتی بر زندگی شما دارد؟ پیچیدگی های زیادی در رابطه با اینترنت اشیا وجود دارد اما در این جا تنها به موضوعات پایه ای در این مورد اکتفا می کنیم.
 
امروزه دسترسی به اینترنت پرسرعت به طور گسترده تری در حال افزایش است، هزینه اتصال به اینترنت کاهش یافته و دستگاه های بیشتری با قابلیت Wi-Fi و سنسور های مرتبط با آن در حال تولید هستند، هزینه های فناوری در حال کاهش است و نفوذ تلفن های هوشمند در این حیطه نیز سرسام آور است. تمامی این ها طوفانی عظیم را برای "اینترنت اشیا" به وجود می آورند. به عبارت ساده IOT به معنای کلی اتصال هر دستگاهی با کلید خاموش و روشن به اینترنت (یا به دستگاه های دیگر) است. این دستگاه ها شامل همه چیز مانند تلفن های همراه، قهوه سازها، ماشین های رختشویی، هدفن ها، لامپ ها، دستگاه هایی که مانند لباس می توان آن ها را پوشید ( مانند دوربین های مداربسته Body worn camera) دارند و تقریبا هر چیز دیگری که فکر آن را بتوان کرد. این موضوع حتا شامل قطعات دستگاه های مختلف مانند موتور جت یک هواپیما یا مته تجهیزات نفتی نیز می باشد.
 
 همانطور که گفته شد اگر درستگاهی دارای دکمه خاموش و روشن باشد به احتمال زیاد می تواند بخشی از اینترنت اشیا را تشکیل دهد. کمپانی تحلیل اطلاعات Gartner می گوید تا سال 2020 بیش از 26 میلیارد دستگاه متصل به یکدیگر در جهان وجود خواهند داشت و این تعداد بسیار زیادی از اتصال دستگاه ها به یکدیگر است (بعضی دیگر حتا این رقم را بسیار بالاتر و تا 100 میلیارد دستگاه تخمین می زنند). اینترنت اشیا شبکه ای غول پیکر از اشیا متصل به یکدیگر است (که شامل انسان ها نیز می شود). این ارتباطات میان انسان و انسان، انسان با اشیا و اشیا با یکدیگر خواهد بود. قانون نوین برای آینده این خواهد بود: "هر چیزی که قابلیت وصل شدن به چیز دیگر را داشته باشد، به دیگر اشیا اتصال خواهد یافت." اما به چه دلیل می خواهیم این همه دستگاه  را به یکدیگر متصل کنیم؟ مثال های بسیاری درمورد این که این پدیده چه شکلی ممکن است داشته باشد یا ارزش های بالقوه آن چیست وجود دارد. فرض کنید شما در راه رفتن به یک جلسه هستید و خودرو شما قابلیت دسترسی به تقویم تان را دارد و بهترین مسیر را از پیش تشخیص می دهد. اگر ترافیک مسیر سنگین باشد خودرو شما پیامی به دیگر شرکت کنندگان می فرستد و آن ها را از تاخیرتان آگاه می کند. آلارم شما می تواند ساعت 6 صبح بیدارتان کند و به قهوه سازتان اطلاع دهد تا قهوه را برای شما دم کند. تجهیزات اداری شما می توانند از کمبود مواد مورد نیازشان مطلع شوند و سپس به طور خودکار مقدار بیشتری از آن ها را سفارش دهند. یک دستگاه قابل پوشیدن که در محل کارتان استفاده می کردید می تواند به شما بگوید در چه مکان هایی فعال تر و سازنده تر از دیگر مکان ها هستید و این اطلاعات را با دستگاه های دیگری که هنگام کار از آن ها استفاده می کنید به اشتراک می گذاشت؟
 
در گستره ای وسیع تر، IOT می تواند درباره مواردی مانند شبکه های حمل و نقل نیز کاربرد داشته باشد: "شهرهای هوشمند" که قادرند به ما در کاهش ایجاد زباله و کاهش اتلاف انرژی کمک کنند و بهره وری را در مواردی مانند مصرف انرژی توسعه دهند و این مسئله می تواند به ما در درک و توسعه و پیشرفت طرز زندگی و کار کردمان کمک کند. واقعیت این است که IOT به وقوع پیوستن بی نهایت فرصت و اتصال مجازی را ممکن می سازد، که امروزه حتی فکر بسیاری از آن ها را نمی توانیم بکنیم و هنوز درکی از آن ها نداریم. پس تعجبی نیست که در حال حاضر اینترنت اشیا تبدیل به موضوعی اساسی و فراگیر شده است. اینترنت اشیا مسلما راه را برای بسیاری از فرصت ها باز خواهد کرد اما چالش های زیادی نیز بوجود خواهد آورد. امینت مسئله ای بزرگ در این رابطه است که اغلب اوقات به میان می آید. با وجود میلیارد ها دستگاه متصل به یکدیگر، مردم برای حصول اطمینان از این که اطلاعات شان محافظت می شود چه کاری می توانند انجام دهند؟ آیا برای مثال کسی می تواند دستگاه تستر منزل شما را هک کند و سپس به کل شبکه خانه تان دسترسی پیدا کند؟ IOT علاوه بر مزیت هایش شرکت های مشغول در سراسر جهان را در معرض تهدیدات امنیتی بیشتری قرار می دهد. پس از این مسئله موضوع حریم خصوصی و به اشتراک گذاری مطرح می گردد که حتی امروزه نیز موضوعی بسیار قابل توجه است و می توان تصور نمود که چگونه گفتگو ها و دغدغه ها هنگام صحبت از  میلیارد ها دستگاه که به یکدیگر متصل هستند تشدید می شوند. موضوع دیگری که بسیاری کمپانی های مشغول در این حوزه به طور ویژه ای با آن روبرو خواهند شد مقادیر عظیم اطلاعاتی است که این دستگاه های تولید خواهند نمود. شرکت های گوناگون نیاز دارند تا راهی برای ذخیره، رهگیری، تجزیه و تحلیل و معنا دهی به مقادیر گسترده اطلاعاتی که تولید خواهد شد بیابند. همچنان که ما در پی درک چگونگی تاثیر گذاری اینترنت اشیا بر زندگی خود هستیم، بحث و گفتگوهای بسیاری در سراسر دنیا در این باره در حال شکل گیری است. ما همچنین تلاش می کنیم تا چالش ها و فرصت هایی را که با افزوده شدن دستگاه های بیشتر به اینترنت اشیا بوجود خواهند آمد را درک کنیم و راه کار فعلی در این مورد نیز مطالعه و بررسی بیشتر درمورد IOT و تاثیرات بالقوه آن بر شیوه زندگی و کار انسان هاست.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: WIFI, دوربین های مداربسته, اینترنت اشیا, IOT, Internet of things
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016