کارت هوشمند چیست و چگونه کار می کند

توضیحات نظرات (0)
یک کارت هوشمند از نظر اندازه شبیه به کارت های اعتباری پلاستیکی که یک تراشه در آن کار گذاشته شده است می باشد. قرار دادن یک تراشه در کارت به جای نوار مغناطیسی، آن را تبدیل به یک کارت هوشمند با قدرت سرویس دهی در مصارف گوناگون می نماید. این کارت ها به دلیل دارا بودن تراشه، دارای قابلیت کنترل عملکرد بوده و فقط اطلاعات شخصی و تجاری کاربر مربوطه را پردازش می کند.
 
 
 
 
کارت های هوشمند قابلیت استفاده در انواع معاملات بانکی و پشتیبانی مالی را دارد و به دلیل راحتی حمل و نقل و امنیت موجب آسایش خیال کاربر و تامین اطلاعات گوناگون مورد نیاز وی می گردد . استفاده از امکانات متنوع کارت های هوشمند به تجارت کنندگان این امکان را می دهد که محصولات و کالا های خود را در بازار های جهانی ارائه و فعالیت های تجاری خود را گسترش دهند. بانک ها، شرکت های نرم افزاری و سخت افزاری، خطوط هوایی و دیگر ادارات مرتبط این شانس را خواهند داشت که به بهره مندی از خدمات نوین محصولات کارتی خود در جهت ارتقا سطح فعالیت ها و ارائه محصولاتشان دست یابند. ترکیب امکانات نهفته در کارت های هوشمند سبب ایجاد ارتباط نزدیک تر میان طرفین تجاری و افرادی می شود که در اقصی نقاط دنیا به نحوی با یکدیگر دارای روابط تجاری هستند. امروزه در دنیا بیش از 4/4 میلیارد کارت اعتباری استفاده می شود . امروزه فعالیت های اقتصادی و مالی مبتنی بر کارت های هوشمند به میزان 30 درصد در سال رشد دارد. همچنین تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که در سراسر دنیا طی 5 سال آینده صنعت کارت های هوشمند و وسایل و تجهیزاتی که امکان استفاده از آن را میسر می سازند به طور قابل توجهی رشد خواهد داشت و همچنین افزایش امکانات و قابلیت های دستیابی با امنیت کافی به شبکه های کامپیوتری و توسعه رو به رشد استفاده از تجارت الکترونیکی سبب رایج تر شدن بکارگیری کارت های هوشمند می گردد.
 
با در نظر گرفتن همین میزان مصرف، انتظار می رود کارت های هوشمند برای 95درصد خدمات تلفن بی سیم و دیجیتالی که در تمام دنیا ارائه می شود مورد بهره برداری قرار گیرند. آسیا، آمریکای لاتین و آمریکای شمالی مناطقی هستند که بالاترین پتانسیل را در 3 سال آینده برای گرایش به استفاده از کارت های هوشمند به خود اختصاص خواهند داد. اکنون بیشترین زمینه های کاربری از کارت های هوشمند در سطح دنیا مربوط به تلفن های پولی و بی سیم ، بانکداری ، خدمات بهداشتی و پرداخت آبونمان و لوازم خانگی بوده است.
 
 
● چرا کارت های هوشمند تا این اندازه متداول شده اند؟
 
با وجودی که در حال حاضر میلیارد ها کارت هوشمند در دنیای فعلی در دست کاربران قرار دارد، اما ممکن است فردی کارت را از یک کشور خاص تهیه نماید و بخواهد از آن در سایر کشور ها استفاده کند. تولیدکنندگان تجهیزات و ارائه دهندگان کارت های هوشمند برای تامین چنین کاربرد هایی، فناوری کارت های چند منظوره را ایجاد کرده و در تلاش هستند تا نوعی سازگاری میان تجهیزات و کارت های توزیع شده در سراسر دنیا به وجود آورند. برای تحقق بخشیدن به این مساله باید اصول تجاری و فنی مورد نیاز و اصول استاندارد و هماهنگ با هر کشور، میان کارت ها و پایانه ها و مشخصه های موجود در تجهیزات وسایل ایجاد و مورد آزمایش قرار گیرند. کلید اصلی در دستیابی به این امر جهانی در دست صنایع مربوطه قرار دارد.
 
 
● استاندارد چه نقشی را در کارآیی کارت های هوشمند ایفا می کند ؟

استاندارد ها در واقع عواملی هستند که، هماهنگی و تطابق میان کارت ها و وسایل کارت خوان یا پشتیبانی کننده را تضمین می نمایند. وجود استاندارد های جهانی و ثابت در این امر باعث می شود تا کارت های تولید و توزیع شده در یک قسمت از دنیا به وسیله دستگاهی در بخش دیگری از دنیا پذیرفته شده و مورد استفاده قرار گیرند. صنایع ، خدمات و فعالیت های بسیاری وجود دارد که از طریق اعمال استاندارد ها و ضوابط بین المللی می توان عملکرد آن ها را تحت پوشش کارت های هوشمند قرار داد که دستگاه های پمپ بنزین ، سیستم های پرداخت بانکی و بسیاری موارد دیگر از این قبیل هستند . به همین دلیل سازمان بین المللی استاندارد، اصولی را برای کارت های هوشمند ایجاد و تثبیت کرده است و این اصول همچنان در حال توسعه و همه گیر شدن هستند . همچنین بخشی از صنایع انحصاری موفق شده اند اصول و استاندارد های مشخصی را برای استفاده از کارت های هوشمند به وجود آورده و هم اکنون در حال گسترش و تثبیت آن ها در سراسر دنیا هستند . لذا مزیت های فراوان موجود در کارت های هوشمند صنایع و خدمات مختلف جهانی را بر آن داشته تا با ارائه ضوابط و استاندارد های مدون و قانونی موفقیت آن ها را تضمین نمایند .
 
 
● مزایای عمده ای که کارت های هوشمند به مصرف کننده ارائه می دهند چگونه ارزیابی می شود؟

البته مزایای کارت های هوشمند را باید با در نظر گرفتن کاربرد ها و نحوه مدیریت و ایجاد زیر ساخت های فرهنگی و تخصصی در هر جامعه بررسی نمود . عموما دستورالعمل ها و استاندارد محلی وضع شده و نحوه برخورد و حمایت قانون از کاربرد های این کارت ها در ارتقا مزایای آن موثر است. شیوه زندگی و اهمیت دستیابی به اطلاعات و چگونگی پردازش آن ها و قوانین موجود در تنظیم روابط مالی نیز در تعریف مزایای کارت های هوشمند برای هر منطقه از دنیا حائز اهمیت است و نمی توان آن ها را نادیده گرفت . با در نظر گرفتن این مزایای عمده، می توان اهداف اصلی ایجاد سیستم های بکارگیری کارت های هوشمند را در توانایی اداره یا کنترل موثر فعالیت های تجاری، کاهش چشمگیر کلاهبرداری ، کاهش کاغذبازی و حذف فعالیت های زائد و وقت گیر خلاصه نمود.
 
 
● کارت هوشمند چند منظوره چیست ؟

کارت هوشمند ، برای راحت تر شدن و کاهش فعالیت های زائد در امور تجاری و غیره تولید گردیده و فعالیت هایی از قبیل خرید و فروش ، برنامه های بهداشتی ، خدمات بانکی ، خدمات مسافرتی و ... از طریق آن انجام می گیرد. اگر قرار باشد برای انجام هر یک از فعالیت های فوق یک کارت هوشمند اختصاص یابد ، آنگاه تعداد کارت ها خود مشکل جدیدی می شود که بر تمایلات کاربران تاثیر منفی گذاشته و از کارآیی آن نیز می کاهد . یک کارت چند منظوره پاسخ مناسبی برای این موضوع است زیرا کارت چند منظوره می تواند انواع مختلفی از کارت ها را پشتیبانی نماید. به عنوان مثال کارت چند منظوره " ویزا " کارتی است که ترکیبی از اعتبار توسعه یافته ویزا در برگیرنده ستون بدهی و توابع ذخیره مالی و ذخیره سازی میزان اعتبار مالی می تواند در مسافرت ها کارآیی فراوانی داشته باشد . کارت های چند منظوره با تحت پوشش قرار دادن موضوعات متنوعی از عملیات خرید ها و خدمات گوناگون مالی موجبات آسایش کاربران را فراهم ساخته است .
 
 
 
● کارت اعتباری بدون تماس چیست ؟

دو نوع کارت اعتباری بدون تماس وجود دارد . اولی یک کارت بدون تماس از راه نزدیک است که با وارد کردن آن در یک دستگاه جانبی مخصوص خوانده می شود . و دومین کارت بدون تماس از راه دور است که بدون استفاده از دستگاه جانبی کارت خوان قادر است از یک مسافرت معین و به صورت کنترل از راه دور خوانده شود که در دکه های دریافت عوارض کاربرد زیادی دارد .
 
 
● قیمت یک کارت تراشه دار چقدر است ؟

در تلاش برای پاسخ دادن به این سوال که بیشتر مانند پرسیدن قیمت یک خودرو است، بدون در نظر گرفتن این که خودرو مورد نظر شما یک فولکس واگن دسته دوم و قدیمی است و یا یک رولزرویس آخرین مدل. باید گفت بهای کارت های تراشه دار 15 الی 80 درصد بستگی به ظرفیت آن ها و کمیت اعتباری داشته و در این محدوده متغیر است .
 
 
● چرا بارگذاری ( شارژ ) مجدد یک کارت هوشمند اهمیت دارد ؟

کارت های یکبار مصرف و قابل شارژ مجدد، هر دو از بازار های مصرف و کاربری برخوردار هستند. کارت های یکبار مصرف در مواقعی که کاربر در مسافرت به سر می برد و یا به منظور پرداخت ورودیه ها و مصارفی مشابه استفاده می شوند و عمدتا استفاده از آن ها برای یک زمان مشخص است که پس از اتمام ذخیره، فاقد ارزش و بهره برداری است و دور انداخته می شود. اگر کارت مورد بحث چند منظوره باشد و مثلا ارزش ها و اعتبارات را ذخیره کرده و حساب های بدهکار و بستانکار کاربر را ثبت نماید، کاربر آن را دور نخواهد انداخت . بهتر است انرژی ( اعتبار ) ذخیره شده ، قابل شارژ یا بارگذاری مجدد باشد و کاربر مجبور به خرید مکرر کارت های یکبار مصرف نگردد .
 
 
● کارت های اعتباری تا چه اندازه ایمن و مطمئن هستند ؟

کارت های هوشمند عملا امنیت و اطمینان بیشتری را نسبت به سایر وسایل ذخیره اطلاعات مالی ارائه می دهند . یک کارت هوشمند مکان امنی برای ذخیره اطلاعات گران بهایی مثل کلید های اختصاصی، شماره حساب ها، رمز ها یا سایر اطلاعات خصوصی ارزشمند می باشد . کارت های هوشمند با قدرت انجام محاسبه های پیچیده قابلیت تامین امنیت بالاتر را دارا هستند و سلامت کاری صاحب کارت را فراهم می سازند.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: کارت هوشمند, کارت هوشمند چیست, کارت تراشه, کارت های اعتباری, خدمات تلفن بی سیم, ذخیره اطلاعات, کارآیی کارت های هوشمند, تلفن های پولی, کارت هوشمند چگونه کار می کند, شبکه های کامپیوتری
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016