بهینه سازی عملکرد ALPR

توضیحات نظرات (0)
تشخیص خودکار پلاک خودرو (ALPR) تبدیل به مهم ترین وسیله برای شناسایی خودرو ها شده است و می تواند برای سناریو های کاربردی بسیاری مانند نظارت بر جاده ها، پارکینگ ها و حتی جلوگیری از وقوع جرایم مورد استفاده قرار گیرد. با این وجود هنوز چالش هایی در این ارتباط باقی می مانند و برای بهبود عملکرد این فرایند نصاب احتیاج به درکی صحیح از چگونگی کار این سیستم و راه اندازی آن دارد. بهینه سازی عملکرد دستگاه های ALPR هم از طریق نرم افزار و هم از طریق سخت افزار ممکن است. در رابطه با قسمت نرم افزار این دوربین های مدار بسته تشخیص کاراکتر نوری یا OCR در ALPR های امروزی مورد استفاده قرار می گیرد. در این فرایند به دوربین تصویر پلاک نگاه می کند، کاراکتر های آن را جدا می کند، و هر کاراکتر را با لیستی از کاراکتر های موجود در Database مقایسه می نماید. و یا در شیوه استخراج ویژگی ها، نرم افزار هر کاراکتر را به مولفه های منحصر به فرد تقسیم می کند و فرایند تشخیص را بر اساس مجموعه ای از قوانین انجام می دهد. برای مثال دو خط همگرا که تشکیل یک زاویه را می دهند همراه یک خط افقی سوم در وسط آن ها حرف A را بوجود می آورند. امروزه برخی از چالش ها در رابطه با ALPR  ، برای مثال در مورد حروف P و R، به تشخیص اشتباه حروف مربوط می شود. همچنین نرم افزار OCR باید به میزان کافی قدرتمند باشد تا بتواند تفاوت ها را از یکدیگر تمییز دهد. 
 
برخی از پلاک های خودرو ها از رنگ ها و کاراکتر هایی ویژه با سایز ها و Font های مختلفی استفاده  می کنند و این تفاوت های کوچک نیز باید در نظر گرفته شوند. در مورد سیستم های پیچیده تر، این دستگاه ها می توانند پلاک های خودروهایی از کشور ها و یا شهر های متفاوت را تشخیص دهند. برای مثال دو خودرو از دو شهر متفاوت با طراحی پلاک متفاوت ممکن است دارای یک شماره پلاک مشترک باشند. در این صورت سیستم باید قادر به تشخیص این دو از یکدیگر باشد. پلاک های خودرو ها حتی اگر کثیف یا خاکی و یا آسیب دیده باشند باید به شکلی موثر و کارآمد توسط این سیستم قابل تشخیص باشند. از لحاظ سخت افزار نیز این موضوع کمک می کند تا دیگر مسائلی که بر عملکرد دوربین های پلاک خوان تاثیر دارند مد نظر قرار داده شوند. برای مثال روشنایی می تواند در محوطه های پارکینگ ها یک مشکل باشد   و دوربین ها نیز امروزه از عملکرد WDR فوق العاده ای برخوردار هستند که قادر است پلاک خودرو ها را حتی با وجود نور کامل چراغ های خودرو تشخیص دهد. درمورد نظارت در طول شب، ممکن است خواندن پلاک خودرو ها برای دوربین مشکل باشد اما این مسئله را می توان با استفاده از  IR حل نمود. اگر انتفال اطلاعات میان دوربین ALPR با سرور مختل شود، دستگاه لبه ای (Edge) می تواند اطلاعات را در RAM ذخیره کند و پس از آن اطلاعات را مجددا مورد پردازش قرار دهد. علاوه بر مطالبی که ذکر شد، خودرو هایی که با سرعت در حال حرکت هستند هم دوربین های ALPR را با یک چالش دیگر مواجه می سازند. این دسته از دوربین ها باید توانایی پردازش پلاک خودرو هایی که در جاده یا اتوبان ها به سرعت در حال حرکت هستند را داشته باشد. سیستم ALPR معمولا باید قابلیت های محاسباتی کافی را برای پردازش پلاک خودرو هایی که با سرعتی میان 100 تا 200 کیلومتر در ساعت در حال مسافرت هستند را داشته باشند. نصب دوربین های ALPR نیز باید بر اساس منطقه مورد نظارت، زاویه مانیتورینگ و دیگر ویژگی های منحصر به فرد مکان مورد نظر انجام شود. از آن جا که دوربین های پلاک خوان معمولا در جاده ها و بیرون از محوطه پارکینگ ها نصب می شوند، دوربین باید روی یک ستون یا دیرک که خود روی یک Plate Flange قرار می گیرد نصب گردد.
 
فضای مورد نیاز برای کابل انتقال تصویر نیز باید در نظر گرفته شود. پایه ستون یا دیرک باید ترجیحا از بتن سخت باشد. دیرک باید به طور محکم و  ثابت نصب شود و تا اندازه ای قدرتمند باشد که بتواند در برابر باد، لرزش، فرسودگی و انواع خرابکاری (Vandalism) دوام بیاورد. از آن جا که انواع مختلفی از دیرک ها وجو دارند، انتخاب دیرک باید بر اساس سناریو اصلی بکارگیری دوربین ها پلاک خوان باشد. به طور معمول دیرک باید 4 تا 5 متر ارتفاع و 6 میلی متر یا بیشتر ضخامت داشته باشد. قسمت بیرونی دیرک نیز باید به وسیله گالوانیزه گرم با لایه ای از فلز روی  پوشیده شده باشد و به طور کلی باید به شکلی نصب شود تا با محیط اطراف سازگار بوده و با آن ترکیب گردد. دوربین هایی که جلو در ورودی پارکینگ ها نصب می شوند نباید کمتر از 6.5 متر از سطح زمین ارتفاع داشته باشند. در مورد دوربین هایی که خارج از فضای مورد نظر نصب می شوند نیز فاصله آن ها از زمین نباید کمتر از 3 متر باشد. نصب دوربین های پلاک خوان بر روی دیرک های چراغ های راهنمایی و رانندگی نیز توصیه نمی شود. اما اگر دوربین های ALPR در چنین مکان هایی نصب شوند دیرک مورد نظر باید ضد لرزش و ضد خوردگی باشد، قطر آن نباید از 250 میلی متر کمتر بوده و ضخامت آن نیز نباید کمتر از 4 میلی متر باشد. جعبه تجهیزات نیز باید در ارتفاع پایین یا روی زمین نصب شود. اگر نیاز به ایجاد سوراخ روی دیرک باشد قطر آن باید کمتر از 50 میلی متر باشد و پس از اتمام کار نیز باید به طور صحیح جوش داده شود.
 

ALPR امروزه تبدیل به یکی از مهم ترین ابزار های شناسایی خودرو ها شده است و در حال حاضر می تواند برای مانیتوریگ جاده ای، نظارت بر شهر ها و جلوگیری از وقوع جرایم به کار گرفته شود. چالش های بخصوصی مانند خواندن اشتباه کاراکتر ها و یا مشکل شناسایی در محیط هایی که دارای نور کم هستند می تواند با بهبود نرم افزار یا سخت افزار مورد حل و بررسی قرار گیرد. نصب صحیح دوربین های پلاک خوان نیز دارای اهمیت است و شخص نصب کننده  باید نیاز ها، خواسته ها و احتیاجات کاربر را فراهم نماید و تنها با در نظر گرفتن مجموعه این عوامل است که می توان در نتیجه نصب موفق و موثر دوربین ها پلاک خوان را شاهد بود.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: بهینه سازی عملکرد ALPR, تشخیص خودکار پلاک خودرو, WDR, IR, OCR, دوربین مداربسته پلاک خوان, ALPR
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016