سیستم های RFID چیست

توضیحات نظرات (0)

 

RFID چیست؟
 
سامانهٔ شناسایی امواج رادیویی (Radio Frequency Identification)‏ یا RFID سامانهٔ شناسایی بی‌ سیمی است که قادر به تبادل داده‌ها به ‌وسیلهٔ برقراری اطلاعات بین یک Tag که به یک کالا، کارت و… متّصل شده‌ و یک بازخوان (Reader) است. سامانه‌ های RFID از سیگنال‌های الکترونیکی و الکترومغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده‌ها بدون تماس بهره‌ می برند. امروزه ضرورت شناسايی خودکار عناصر و جمع آوری داده مرتبط به آن ها بدون نياز به دخالت انسان جهت ورود اطلاعات در بسياری از عرصه های صنعتی، علمی، خدماتی و اجتماعی احساس می شود. در پاسخ به اين نياز تاکنون فناوری های متعددی طراحی و پياده سازی شده است.

به مجموعه ای از  فناوری ها که از آن ها برای شناسايی اشيا ، انسان و حیوانات توسط ماشين استفاده می گردد، شناسايی خودکار و يا به اختصار Auto ID  گفته می شود. هدف اکثر سيستم های شناسايی خودکار ، افزایش کارآيی ، کاهش خطا ورود اطلاعات  و آزاد سازی زمان کارکنان برای انجام کارهای مهم تر نظیر سرویس دهی بهتر به مشتریان است. تاکنون فناوری های مختلفی به منظور شناسايی خودکار طراحی و پياده سازی شده است.  کدهای ميله ای، کارت های هوشمند، تشخیص صدا، برخی فناوری های بيومتريک، OCR (معادل Optical Character Recognition) و RFID (به معنای Radio Frequency Identification) نمونه هايی در اين زمينه هستند. در ادامه با فناوری RFID بيشتر آشنا خواهیم شد.
 
 
آشنايی اولیه با فناوری RFID
 
اجازه دهيد برای آشنايی بيشتر با فناوری RFID چندین تعريف از آن را با یکدیگر مرور نمایيم :
 
 
کدخوان RFID ، معمولا" به یک کامپيوتر متصل می شود و دارای نقشی مشابه با یک اسکنر کد میله ای است. مسئوليت برقراری ارتباط لازم بين سيستم اطلاعاتی و تگ های RFID برعهده کدخوان RFID است.
 
 
RFID چگونه کار می کند ؟
 
تگ و يا دستگاه فرستنده خودکار ، شامل يک مدار الکترونيکی است که که به شی مورد نظری که لازم است دارای یک کد شناسايی باشد ، متصل می گردد . زمانی که تگ نزدیک و یا در محدوده کدخوان قرار می گيرد ، میدان مغناطيسی تولید شده توسط کد خوان باعث فعال شدن تگ می گردد. در ادامه، تگ بطور پيوسته اقدام به ارسال داده از طریق پالس های راديويی می نماید.  در نهايت داده توسط کدخوان دريافت و توسط نرم افزارهای مربوطه  نظیر برنامه های ERP  (معادل  Enterprise Resource Planning) و SCMS (معادل Supply Chain Management systems) پردازش می گردد.
 
 
آیا RFID بهتر از کد ميله ای است ؟
 
RFID و کدميله ای دو فناوری مختلف با کاربردهای متفاوت  هستند. علی رغم این که ممکن است وظايف این دو فناوری در برخی حوزه ها نقاط مشترکی داشته باشد ، وجود برخی تفاوت ها نیز به اثبات رسیده است :
 
آيا  فناوری RFID  يک فناوری جديد است ؟
 
RFID يک فناوری تائيد شده از سال 1970 تا کنون است و به دليل قيمت بالای آن تاکنون در برنامه های تجاری اندکی مورد استفاده قرار گرفته شده است . در صورتی که بتوان تگ ها را با قيمت مناسب تری تولید کرد ، استفاده از فناوری RFID می تواند بسیاری از مسائل مرتبط با کدهای ميله ای را برطرف نماید . با توجه به این که امواج راديويی قادر به حرکت در بین اکثر مواد غیرفلزی هستند ، امکان استفاده از فناوری RFID در حوزه های گسترده تری  وجود دارد .
 
 
مزایای بکارگیری RFID
 
هم کدخوان ها و هم تگ ها می توانند دارای اندازه و شکل مختلفی باشند . با توجه به اندازه کوچک تگ ها و آزادی عمل جهت حرکت آن ها ، سازمان ها و موسساتی که علاقه مند به استفاده از این فناوری می باشند از انعطاف بالائی در این رابطه برخوردار خواهند بود.
 

برخی از مزایای بکارگیری فناوری RFID عبارتند از :
برخی از کاربردهای RFID
 
از فناوری RFID در بسیاری از ساختمان های اداری و به منظور کنترل تردد کارکنان در بخش های مجاز و غیرمجاز استفاده می گردد . تعداد زیادی از فروشندگان کالا به منظور مراقبت الکترونيکی از محصولات خود در مقابل سرقت از این فناوری استفاده می نمایند. برخی نهادهای دولتی نیز برای نظارت و کنترل متخلفین از فناوری فوق استفاده می نمایند .

برخی  ديگر از کاربردهای فناوری RFID عبارتند از : 

 

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: RFID چیست, معرفی سیستم RFID, انواع تگ RFID
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016