معرفی سیستم های کنترل تردد و دسترسی

توضیحات نظرات (0)
در بسياري از سيستم ها نياز به كنترل دسترسي افراد و اشخاص با توجه به پرداخت هاي انجام شده توسط آن ها، اجازه هاي تفويض شده و ساير شاخص هاي تعريف شده وجود دارد. اين كنترل در اكثر موارد به صورت فيزيكي مانند مامورين كنترل درها، كنترل كننده‏ هاي بليط و ... صورت مي گيرد. در مواردي كه صحبت از دسترسي به منابع و مكان هاي خاص مانند انبارهاي كالا، اتاق هاي شخصي كه اسناد و مدارك مهم در آن ها موجود است،  آزمايشگاه ها، مراكز تحقيقاتي و ... كه نياز به كنترل دسترسي و تردد افراد به شدت مورد توجه است، به ميان مي آيد و از سويي كنترل فيزيكي توسط پرسنل انتظامي به دلايل مختلف مانند كمبود نيروي انساني، تردد كم در اين مكان ها و تغيير متناوب افراد مجاز وجود ندارد. از سويي ديگر راه حل هاي عمومي مانند قفل در، امنيت و سهولت مورد نظر را تامين نمي كند. در اين موارد سيستم هاي كنترل تردد و دسترسي وارد عمل شده و نقش خود را به خوبي ايفا مي كنند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
اين سيستم ها از چند قسمت تشكيل شده اند :
 
نقطه مورد نظر جهت كنترل دسترسي مانند در يا گيت پاركينگ: که البته اين نقطه خود مي تواند شامل قسمت هاي مختلفي باشد و رايج ترين آن يك قفل برقي است. اين قفل برقي به صورت مستقل مي تواند توسط شخص اپراتور به همراه يك كليد باز شود، ولي در سيستم كنترل دسترسي جهت خودكار كردن، نقش اپراتور توسط يك ريدر (Reader) جايگزين مي شود. ريدر مي تواند يك صفحه كليد جهت ورود كد، يك كارت خوان يا يك سيستم بيومتريك مانند سنسور اثر انگشت باشد. ريدرها عموما به صورت مستقل كنترل دسترسي را انجام نمي دهند، بلكه نتيجه خوانده شده (كد، كارت، اثر انگشت و...) را به سيستم كنترل دسترسي ارسال كرده و سيستم بر اساس مجوزهاي تعريف شده تصميم به اجازه يا رد اجازه دسترسي مي گيرد. جهت كنترل وضعيت در، يك سنسور مورد استفاده قرار مي گيرد كه وضعيت باز يا بسته بودن در توسط آن قابل كنترل خواهد بود. در صورتي كه سيستم كنترل دسترسي فقط براي ورود مورد استفاده قرار گيرد، مي توان از يك كليد خروج (Exit Button) جهت خروج بدون كنترل سيستم استفده كرد.
 
استفاده از سیستم کنترل تردد الکترونیکی تقریبا از سال 1960 میلادی در جهت کاهش مشکلات ناشی از مفقود شدن کلید های سنتی و همچنین ایجاد قابلیت هایی از قبیل مدیریت تردد در لحظه یک کاربر و ایجاد گزارش های متنوع از فعالیت های او در سیستم بطور سریع و دقیق  در دنیا مورد توجه قرار گرفت. سیستم های ابتدایی از یک صفحه کلید ساده و یا کارت های مغناطیسی تماسی جهت احراز هویت بهره می برده اند که در انتهای سال 1970 با معرفی فناوری RFID و کارت های غیر تماسی (Less Contact) به دلیل مطیات بسیار در سیستم های کنترل تردد مورد استفاده قرار گرفته اند.
 
در یک سیستم کنترل تردد، ترمینال ها وظیفه جمع آوری اطلاعات و ارسال آن ها به یک پردازشگر مرکزی که برای درب در نظر گرفته شده است را دارن. پردازشگر مرکزی بر اساس اطلاعات و پیکربندی انجام گرفته توسط مدیر، سناریوی از پیش تعیین شده را به مرحله اجرا در می آورد. امروزه استفاده از یک سیستم یکپارچه کنترل تردد و دسترسی در جهت اعمال مدیریت و همچنین نظارت بر نیروی انسانی شاغل در یک سازمان به امری حیاتی و اجتناب ناپذیر تبدیل شده است و اکثر شرکت های کوچک و بزرگ از چنین سیستمی در اتوماسیون اداری خود بهره می برند. 

برخی از مزایای استفاده از سیستم کنترل تردد و دسترسی در یک مجموعه اداری :
 
1) بهینه سازی و بازنگری در امنیت مجموعه:
 
اولین و مهمترین وظیفه یک سیستم کنترل تردد ایجاد امنیت به وسیله ثبت هر گونه تردد اشخاص در سیستم می باشد که به دلیل گستردگی نقاط کنترلی و در عیت حال متمرکز بودن  مرکز مدیریت و مانیتورینگ می توان به راحتی هرنوع گذر مشکوک افراد در درون سازمان را بررسی و پیگیری کرد.
 
2) خصوصی سازی سیستم:
 
یک سیستم کنترل تردد مدرن و پویا می تواند بر اساس الزامات تعیین شده توسط مدیریت یک مجموعه برنامه ریزی و به کار خود ادامه دهد. همچنین یک مدیر می تواند گزارشات مد نظر خود را در هرکجا و هر زمان دریافت و در صورت نیاز از راه دور تغییرات لازم را برروی سیستم اعمال و ذخیره سازی کند.
 
3) حذف نیروی انسانی مازاد:
 
یک سیستم کنترل تردد به صورت اتوماتیک و طبق برنامه ریزی قبلی اجازه دسترسی را برای افراد صادر می کند. به همین دلیل نیازی جهت استقرار نیروهای حراست جهت کنترل و بررسی، همچنین هماهنگی های بعدی  و اتلاف وقت وجود ندارد.
 
4)ارتقای نظام پرداخت به کارکنان:

سیستم های کنترل تردد می توانند با استفاده از نرم افزار مربوطه گزارشات آماده جهت محاسبه زمان های ورود و خروج کارکنان، همچنین مجموع کارکرد آن ها در ماه، در اختیار مدیر قرار دهد.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: معرفی سیستم های کنترل تردد و دسترسی, کارت های غیر تماسی, RFID, سیستم کنترل تردد مدرن, خصوصی سازی سیستم, سیستم یکپارچه کنترل تردد و دسترسی, مدیریت و مانیتورینگ, مزایای استفاده از سیستم کنترل تردد و دسترسی, کنترل دسترسی از طریق موبایل‌, کلید کنترل دسترسی
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016