معرفی دوربین مداربسته

توضیحات نظرات (0)
واژه "دوربین مداربسته" برگردان کلمه انگلیسیClosed Circuit Television  یا به اختصار  CCTVاست. معنی  تحت الفظی آن تلویزیون مدار بسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت انددوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آن جا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت به کار می رود این واژه بیشتر به همین حیطه بر می گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می گیرداین دوربین ها  معمولا برای نظارت بر اماکن داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به شرایط محیط شامل انواع مختلفی هستند. لازم به توضیح است که در نام گذاری انواع دوربین مدار بسته از هیچ قاعده یا اصول خاصی پیروی نمی شود و بیشتر بر اساس شکل ظاهری دوربین مدار بسته، نوع کار بری و یا حتی نام کار خانه سازنده نام گذاری آن ها صورت می گیرد که از انواع آن می توان به دوربین های مدار بسته دام، بولت، باکس، پین هول و ... اشاره کرد.
 
 
تاریخچه:
 
نخستین سیستم مداربسته در سال 1942 میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های v2 نصب شد. یک مهندس آلمانی بنام "والتر بروچ" مسئول نصب این سیستم بود. در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مداربسته در سال 1949 مربوط به محصولی با نام "وریکون" بود که در تبلیغات گفته می شد به مجوز دولتی نیازی ندارد. از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها به کار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد و این دوربین ها تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال می کردند  اولین رونمایی از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال 1973 بود. در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. تا این که در سال 1980 دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی به کار گرفته شد.
 
اولین دوربین مدار بسته تحت شبکه نیز در سال 1990 توسط شرکت AXIS و بر پایه نرم افزار LINUX ساخته شد که امروزه با توجه به برتری های دوربین مدار بسته تحت شبکه نسب به دوربین های آنالوگ استفاده از آن ها نیز رو به افزایش است. به تدریج برخی از حرفه ها و مشاغل به خصوص آن هایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند نیز به دوربین مداربسته روی آوردند زیرا استفاده از دوربین مداربسته بسیار ارزان تر از به کارگیری نیروی پلیس پس از وقوع جرم بود. در سال 1990 دستگاه های ضبط تصاویر دوربین ها تنها با قابلیت " ضبط بعد از شناسایی حرکت" وارد بازار شدند که استفاده از دوربین مداربسته را در این کشور بسیار بیشتر کرد. تا قبل از آن، دستگاه های ضبط تصاویر تا حد زیادی از نظر میزان حجم ذخیره و قابلیت ها بسیار محدود بود. از نیمه دوم سال 1990 پلیس دوربین های زیادی را در سطح شهرها به خصوص مراکز عمومی، مدارس و پروژه های ساختمانی نصب کرددر انگلستان نیز استفاده از دوربین مداربسته بسیار متداول شد. شهر "نورفولک" انگلستان نخستین جایی در این کشور بود که دوربین ها در آن نصب شدند. به طور کلی بین سال های 1990 تا 2000 استفاده از دوربین های مداربسته در بسیاری از کشورها رواج یافتکاربرد اصلی و عمده دوربین های مداربسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربرد های آن به سیستم های حفاظتی محدود نمی شود و کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس و کاربردهای دیگر از این قبیل را در بر می گیرند.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: معرفی دوربین مداربسته, AXIS, LINUX, Closet Circuit Television, دوربین های مدار بسته دام, بولت, باکس, پین هول
کلیه حقوق نزد Secupedia محفوظ است @2016